Produkty organiczne wcale nie są takie zdrowe

Dobroczynne skutki jedzenia produktów organicznych to mrzonki. Tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Food Standards Agency – niezależnej brytyjskiej organizacji powołanej do ochrony interesów konsumentów. Produkty organiczne, takie jak: owoce, warzywa, mleko czy drób, choć droższe, nie dostarczają organizmowi żadnych dodatkowych wartości odżywczych.

Komunikat organizacji jest jasny – jedzenie ich nie wpłynie w znaczący sposób na poprawę zdrowia i kondycji. Kluczowa i wystarczająca jest po prostu zbilansowana dieta. Wyniki badań uderzają w producentów tego rodzaju żywności, potężnego gracza na brytyjskim ryku spożywczym.

Badania prowadzone były przez London School for Hygiene and Tropical Health pod kierownictwem doktora Alana Dangoura. Niewielkie różnice pomiędzy testowanymi grupami produktów zwykłych i organicznych nie wpływają generalnie na poziom zdrowia.

Okazało się na przykład, że więcej jest w nich fosforu, który nie jest jednak pierwiastkiem kluczowym dla zdrowia publicznego, co więcej – dostępny jest bez problemu w innych pokarmach.

Wykazują się też one wyższym poziomem kwasowości, co z kolei wpływa na smak, ale jest bez znaczenia dla organizmu. Dangour jasno zaznacza, że badania nie obejmowały poziomu zawartości pestycydów, nie porównywano także walorów smakowych obu grup. FSA zastrzega, że badania nie były skierowane na zdyskredytowanie producentów organicznej żywności.

W końcu jest wiele powodów, dla których wybierane są one przez ludzi – chociażby troska o środowisko.
Publikacja wywołała natychmiastowy oddźwięk ze strony lobby organicznego. Peter Melchett z Soil Association – organizacji charytatywnej promującej organiczne uprawy – przyznał, że jest rozczarowany wnioskami płynącymi z badań. Dodał zarazem, że konsumenci zadecydują sami.

Źródło: Timesonline.co.uk

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?