Nowy lek dla pacjentów po zawale

Australijscy naukowcy opracowali nowy lek wydatnie poprawiający pracę serca i przyspieszający powrót do zdrowia pacjentów po zawale. Atak serca, czyli w języku medycznym – zawał mięśnia sercowego, jest martwicą serca wynikającą z jego niedokrwienia. Dla wielu pacjentów kończy się śmiercią. Ale nawet dla tych, którym uda się przeżyć zawał, na zawsze pozostawia on trwały uszczerbek na zdrowiu. Nowy lek o nazwie Dz 13 ma pomóc poprawić funkcjonowanie serca po odbytym zawale.
Działanie wynalezionego przez Australijczyków leku polega na zahamowaniu wpływu genu odpowiedzialnego za rozwinięcie stanu zapalnego w mięśniu serca. W ten sposób preparat pozwala zmniejszyć uszkodzenia tkanki mięśniowej serca, przyspieszając tym samym gojenie i powrót do zdrowia. Badania nad lekiem prowadzone były w dwóch ośrodkach w Australii: na Uniwersytecie New South Wales w Sydney oraz w szpitalu Royal North Shore Hospital.  

Choć lek nie powstrzymuje zawału serca, to pomaga tym, którym udało się przeżyć atak, powrócić szybko do zdrowia. Dz 13 nadaje się również dla osób, które przeszły zabiegi rewaskularyzacji czy angioplastyki. Są to operacje mające poprawić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Często ratują pacjentom życie i wydatnie poprawiają ich samopoczucie. Jednak prowadzą również do częściowego uszkodzenia tkanek podczas zabiegu. Stosowanie leku Dz 13 pozwala zminimalizować uszkodzenia i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology”.

Źródło: The med guru

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach