Zespół jelita drażliwego – choroba, o której mało wiemy

Czy zdarza ci się cierpieć na silne bóle brzucha połączone z biegunką lub zaparciem? Jeżeli tak, to możesz cierpieć na tzw. zespół jelita drażliwego (IBS). Jest to stosunkowo słabo poznana choroba przewlekła o niezbadanych do końca przyczynach. Niestety, jest też bardzo powszechna. Cierpi na nią około 15–30% amerykańskiego społeczeństwa. Spośród nich tylko niewielki odsetek zwraca się do lekarza.
Niektóre z możliwych symptomów zespołu jelita drażliwego to:
— ostre bóle brzucha,
— biegunki,
— ból przy wypróżnianiu,
— wzmożone ruchy jelit wywołujące ból,
— rozdęcie brzucha, wzdęcia,
— elementy śluzu w kale,
— zaparcia lub poczucie niepełnego wypróżnienia.

Choć dokładna przyczyna schorzenia nie jest znana, to lekarze podejrzewają, że u jego podłoża może leżeć kilka czynników. Wzmożone ruchy jelit wywołujące biegunki i bóle brzucha mogą być spowodowane nieprawidłową zawartością serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Innymi możliwymi przyczynami są zakażenia bakteryjne wywołujące reakcję immunologiczną jelit, nadwrażliwość na różne pokarmy, stres lub niewłaściwe procesy nerwowe zachodzące między mózgiem a jelitami.

Lekarze rozróżniają najczęściej trzy rodzaje zespołu jelita drażliwego: objawiający się biegunką, zaparciami lub typ mieszany, w którym czasami występuje każdy z tych problemów. Schorzenie może się też bardzo różnić w zależności od nasilenia. W skrajnych przypadkach może utrudniać choremu normalne funkcjonowanie: chodzenie do szkoły, do pracy, itp.

Łagodne formy schorzenia można na ogół leczyć za pomocą zmian w diecie (m.in. wzbogacenia jej o błonnik) oraz ćwiczeń fizycznych. Jednak poważniejsze przypadki mogą wymagać leczenia specjalistycznego. Dlatego zawsze lepiej zwrócić się z problemem do lekarza, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do dalszego badania przez gastroenterologa.

Źródło: ajc

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?