Czy probiotyki mogą walczyć z grypą?

Najnowsze badania podają, że probiotyki, zawierające bakterie wspomagające system immunologiczny, mogą chronić przed przeziębieniem i grypą. Według nich przyjmowanie przez 6 miesięcy takich produktów jest bezpieczne i przynosi wymierne efekty.

Wyniki badań sponsorowanych przez Danisco, duńską grupę produkującą probiotyki, opublikowano w czasopiśmie „Pediatrics”. 250 dzieci podzielono na trzy grupy. Jedna otrzymywała dwa razy dziennie produkty zawierające bakterie Lactobacillus acidophilus, druga – probiotyki z mieszanką L acidophilus i Bifidobacterium, trzecia – placebo. W porównaniu z trzecią grupą pojedyncze i podwójne probiotyki zmniejszyły gorączkę odpowiednio o 53 i 72,7%, kaszel o 41,4 i 62,1%, a katar o 28,2 i 58,5%. Grupy przyjmujące probiotyki zażywały mniej antybiotyków i opuszczały mniej dni w szkole.

Wcześniejsze badania probiotyków nie były dla nich tak korzystne i obecny wynik jest zaskoczeniem dla naukowców. Autorzy omawianych badań uważają jednak, że różnią się one od poprzednich tak diametralnie, ponieważ wcześniej naukowcy sprawdzali biomarkery, takie jak aktywność komórek systemu immunologicznego, w porównaniu z danymi klinicznymi, takimi jak: zasięg występowania komórek, czas występowania i absencja w szkole.

Kwestia sponsorowania badań przez firmę sprzedającą probiotyki niepokoi trochę ekspertów. Niektórzy z nich uważają, że będą one bardziej wiarygodne, jeśli zostaną potwierdzone przez badania rządowe.

Już teraz dla osób, które stosują medycynę alternatywną, są one ciekawą formą ochrony przed chorobami. Wprowadzanie do organizmu przyjaznych bakterii dowodzi, jak absorbuje on witaminy i składniki mineralne, gdy się wzmacnia. Lekarze podkreślają jednak, że żadne suplementy diety nie powinny zastępować lekarstw.

Źródło: [url=http://abcnews.go.com/Health/ColdandFluNews/story?id=8167051&page=1 ]Abcnews.go.com[/url]

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych