Co jeść w podróży?

Bywa, że podróżowanie na długich trasach wymaga siedzenia przez 24 godziny lub nawet dłużej. Ważne jednak, by kontrolować, co się je, a pozwoli to na zmniejszenie dyskomfortu podróży do minimum.

Przed lotem można zadzwonić do linii lotniczych i upewnić się, czy przygotowują one jakieś specjalne posiłki. W większości linii dostępne są np.: łagodne posiłki dla osób cierpiących na problemy gastryczne; dietetyczne posiłki dla osób chorych na cukrzycę; posiłki bezglutenowe, niskotłuszczowe, niskokaloryczne, z niską zawartością sodu, pozbawione laktozy i bez puryny. Linie przygotowują także posiłki dla osób, których religia reguluje spożywane produkty. Dostępne są posiłki dla wegetarian i weganów z Indii, laktoowowegetarian, koszerne, bez wieprzowiny dla muzułmanów. Ważne jest, by taki posiłek zamówić przed wejściem na pokład, inaczej załoga nie będzie w stanie go przygotować.

Większość linii ma ostre przepisy zabraniające wnoszenia na pokład własnego jedzenia, szczególnie świeżego. Jednak warto mieć przy sobie jakieś krakersy czy batoniki energetyczne, szczególnie gdy ktoś choruje na cukrzycę. Można zjeść je przed wejściem do samolotu.

W czasie trwania lotu dłuższego niż dwie godziny lepiej powstrzymać się od picia alkoholu, a przyjmować za to duże ilości wody, soków. Jeśli równowaga wodna w organizmie zostanie utrzymana, nie będzie odczuwał on takiego zmęczenia.

Jeśli pierwszy raz odwiedzamy jakieś miejsce, trzeba bardzo uważać, by nie dopadły nasz organizm jakieś problemy gastryczne. Należy unikać surowej i nieprzetworzonej żywności, jeść tylko gotowane lub smażone produkty. Surowe owoce należy bezwzględnie myć przed zjedzeniem. Trzeba gotować mleko, ponieważ jest ono doskonałym siedliskiem bakterii. Warto zwrócić też uwagę na sery, ponieważ mogą być przygotowywane z mleka niepasteryzowanego. Nie wolno pić wody z kranu, tylko butelkowaną. Nie należy zamawiać drinków z lodem, bo mogą być przygotowane z „kranówki”. Najlepiej kupować marki dobrze już znane, a jeśli coś smakuje dziwnie – wylać.

Jeśli cierpimy na alergie pokarmowe, warto np. spytać kelnera, z czego składa się konkretne danie. Jeśli nie można się porozumieć, najlepiej zamówić to, co już znamy, bez żadnych egzotycznych dodatków, sosów, itp. Uczuleni na siarkę lub sole siarkowe powinni czytać dokładnie etykiety i szukać produktów, które ich nie zawierają. Uczuleni na owoce morza powinni strzec się na Dalekim Wschodzie – prawie każde danie tam przygotowywane zawiera jakiś morski składnik. Tak samo, jak uczuleni na orzeszki.

Warto mieć ze sobą własną apteczkę i wyposażyć ją w odpowiednie leki. Powinno się też uzyskać potwierdzenie od lekarza, że musimy przyjmować określone leki, by nie zostać posądzonym o przemyt lekarstw.

Źródło: [url=http://www.health24.com/medical/Condition_centres/777–792-824–1859,21724.asp ]Heath24.com[/url]

Zobacz również: Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych