Leki na alergię mogą pomóc w leczeniu cukrzycy

Badania przeprowadzone na myszach pokazały, że leki na alergię i astmę pomogły im zrzucić wagę i uregulować poziom cukru we krwi. Trzy inne badania łączą ściśle otyłość i cukrzycę typu 2 z dysfunkcją systemu immunologicznego. Naukowcy mają nadzieję, że przyczyni się to do powstania lepszych środków farmakologicznych, a może nawet szczepionki przeciw tym chorobom.

Ludzie tyją i chorują na cukrzycę typu 2 na całym świecie. Przyczyniają się do tego głównie brak aktywności fizycznej i nadmierne jedzenie.

Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital i Harvard Medical School w USA odkryli, że komórki systemu immunologicznego kontrolujące astmę i alergie były otoczone tłuszczem u osób otyłych i cukrzyków, jak również u myszy, na których prowadzono badania.

Naukowcy przekarmiali zwierzęta, by wywołać u nich cukrzycę i otyłość. Następnie części z nich podawali leki antyhistaminowe. Okazało się, że prawie 100% myszy, którym podawano właśnie takie leki i które poddano diecie, wyzdrowiało. Niedługo badania zostaną przeprowadzone na małpach, by potwierdzić ich rezultaty.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. Badania opublikowane w „Nature Medicene” wiążą również cukrzycę typu 2 i otyłość z systemem immunologicznym. Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego zauważyli wzrost komórek limfocytów CD8 T u otyłych myszy. Zwierzęta, które miały ich mniej, były rzadziej narażone na wspomniane choroby. Naukowcy starają się teraz znaleźć sposób, by zablokować ich nadmierną produkcję. Poza tym u otyłych myszy i ludzi odkryto także makrofagi w tłuszczu. To powoduje, że organizm nie przetwarza prawidłowo insuliny.

Naukowcy sugerują, że odkrycia te mogą się przyczynić do powstania szczepionki na cukrzycę typu 2.

Źródło: Heath.yahoo.com

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?