Dobre wiadomości dla wielbicieli herbaty

Ci z was, którzy są wielbicielami herbaty, mogą się ucieszyć. Okazało się bowiem, że według ostatnio przeprowadzonych badań regularne picie herbaty wiąże się z obniżeniem ryzyka udaru

Badaniami przeprowadzonymi przez chińskich naukowców zostało objętych 838 osób, u których analizowano ich codzienne nawyki. Okazało się, że ci z badanych, którzy wypijali przynajmniej jedną filiżankę herbaty tygodniowo przez 30 lat, zmniejszali u siebie ryzyko udaru mózgu aż o 60 proc. 

Udar mózgu występuje, gdy arterie dostarczające tlen do mózgu częściowo bądź całkowicie zostają zablokowane. 

Osoby, które piły przynajmniej dwie filiżanki herbaty dziennie, o 40 proc. mniej były narażone na udary niż te, które jej w ogóle nie piły. Najrzadziej udar mózgu dotykał osoby pijące zieloną herbatę. 

Koordynator przeprowadzonych badań stwierdził, że herbata jest niezwykle bezpiecznym i zdrowym napojem, więc powinniśmy zachęcać ludzi do jej picia. Zaznaczył jednak, że chodzi tutaj o długoterminowe picie herbaty, a nie jej picie raz na jakiś czas. 

Średnia wieku badanych osób wynosiła 69 lat. Prawie 375 z nich miało klinicznie potwierdzony udar mózgu, kolejne 464 osoby nie miały wcześniej żadnych problemów z układem krążenia czy innymi schorzeniami, które narażałyby je na zwiększone ryzyko udaru mózgu. 

Pierwsza grupa charakteryzowała się wysokim ciśnieniem i cukrzycą, a większość z nich była palaczami. Natomiast druga grupa częściej sięgała po warzywa i owoce oraz zdecydowanie częściej po herbatę niż pierwsza grupa. Naukowcy w trakcie badań brali również pod uwagę płeć, wagę ciała, poziom edukacji, aktywność fizyczną, uzależnienia od alkoholu i nikotyny oraz poziom cholesterolu.

W trakcie badań okazało się także, że korzystniejsze dla zdrowia jest parzenie liści herbaty niż parzenie herbat ekspresowych. 

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Źródło: News24.com

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?