Coraz bliżej powstania sztucznego mózgu
MAŁGORZATA KAMIŃSKA • dawno temu
Dokładny, funkcjonalny sztuczny mózg człowieka może powstać w ciągu 10 lat. Henry Markram, dyrektor Blue Brain Project, stworzył symulację połączeń mózgowych i zapowiedział, że syntetyczny mózg będzie mógł być wykorzystany w leczeniu chorób mózgu.
Blue Brain Project ruszył w 2005 roku. Jego celem jest stworzenie przez inżynierów mózgu ssaków z danych laboratoryjnych. Zespół skupił się na korze neopalialnej ssaków, która jest odpowiedzialna za rodzicielstwo i relacje społeczne.
Przez ostatnie 15 lat Markram i jego zespół zbadali i poznali strukturę kory neopalialnej. Markram porównuje te czynności do katalogowania drzew w lasach deszczowych: poznaje się, ile ich jest, jakich są gatunków, jak są ustawione względem siebie, z tą różnicą, że przy badaniu mózgu trzeba jeszcze poznać wszystkie zasady jego połączeń.
Dotychczas powstał model o roboczej nazwie „dziesiątki tysięcy”, w którym każdy neuron jest inny, co pozwoli na dalszy rozwój sztucznego mózgu. Chociaż każdy neuron jest wyjątkowy, to zespół badaczy poznał wzór, według którego są one układane. Naukowcy uważają, że jest to cecha przypisana danemu gatunkowi i dlatego nie są one w stanie się komunikować między sobą.
Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui
Aby model ożył, badacze wprowadzili go do superkomputera razem z algorytmami. Dla jednego neuronu potrzebny jest jeden komputer, by wykonać dla niego wszystkie kalkulacje.
Symulacja ma pokazać, jak funkcjonuje ludzki mózg. Naukowcy mogą zaprezentować sztucznemu modelowi obraz, np. kwiat, i są w stanie prześledzić elektryczną aktywność mózgu. Celem projektu jest także odkrycie, jak ludzki mózg postrzega świat.
Może on także przynieść bardziej praktyczne efekty. Naukowcy mogliby przeprowadzać testy na sztucznych modelach zwierząt, zamiast na żywych osobnikach. Poza tym mogliby poznać głębiej przyczyny powstawania chorób mózgu i ustanowić lepsze sposoby leczenia.
Źródło: News.bbc.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze