Tłuszcz powodem problemów z jelitami

Częste spożywanie wielonienasyconych tłuszczy jest dobre dla naszego serca, ale niestety powoduje stany zapalne naszych jelit – donoszą najnowsze badania.
Naukowcy stwierdzili, że kwas linolowy obecny w tzw. zdrowych margarynach może być przyczyną wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. Wnioski zostały wyciągnięte po analizie 200 tys. historii chorób pacjentów. Naukowcy odkryli także, że dieta bogata w inny rodzaj tłuszczu – kwas omega 3, który znajduje się w tłustych rybach, takich jak łosoś czy śledź, zmniejsza ryzyko wrzodów okrężnicy aż o 77 proc.
Kwas linolowy jest naturalnie występującym kwasem tłuszczowym, który znajduje się w wielu produktach spożywczych – w nasionach słonecznika, soi czy kukurydzy. A dlaczego jest on powiązany z występowaniem chorób jelitowych, odkryli w ostatnich badaniach europejscy naukowcy.
Po dostaniu się do przewodu pokarmowego kwas linolowy zamienia się w kwas arachidowy, który jest komponentem komórek błonowych w jelitach. Następnie kwas arachidowy zamienia się w chemiczne substancje zapalne, których wysoki poziom został stwierdzony u pacjentów borykających się z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy.
Po określeniu czynników, które mogą wpływać na wyniki testów – czyli palenie papierosów, wiek, ogólna kondycja, częstotliwość przyjmowania aspiryny – stwierdzono, że ci pacjenci, których dieta była bogata w kwas linolowy, dwa razy bardziej byli narażeni na pojawienie się u nich problemów z jelitami niż pozostali.
W Wielkiej Brytanii ludzie spożywają około 10 g kwasu linolowego dziennie, co jest równoznaczne ze zjedzeniem 9 łyżeczek margaryny czy 3 łyżeczek oleju słonecznikowego. W badaniach ludzie, którzy zjadali najwięcej kwasu linolowego, przekraczali trzykrotnie tę dawkę.
Naukowcy podkreślają jednak, że więcej badań musi być przeprowadzonych, aby jednoznacznie stwierdzić, czy kwas linolowy jest przyczyną chorób jelit. Kwas omega-3 skutecznie przeciwdziała szkodom, jakie może wyrządzać kwas linolowy, dlatego ważne jest, aby w naszej diecie było dużo produktów bogatych w tę substancję – zaznaczają badacze. Trzeba także pamiętać, że kwas linolowy nie jest jedyną przyczyną problemów z jelitami. Powodem złego stanu jelit mogą być także: stres, palenie papierosów czy obecność szkodliwych bakterii.
Źródło: BBC News
Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze