Tłuszcz powodem problemów z jelitami

Częste spożywanie wielonienasyconych tłuszczy jest dobre dla naszego serca, ale niestety powoduje stany zapalne naszych jelit – donoszą najnowsze badania.

Naukowcy stwierdzili, że kwas linolowy obecny w tzw. zdrowych margarynach może być przyczyną wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. Wnioski zostały wyciągnięte po analizie 200 tys. historii chorób pacjentów. Naukowcy odkryli także, że dieta bogata w inny rodzaj tłuszczu – kwas omega 3, który znajduje się w tłustych rybach, takich jak łosoś czy śledź, zmniejsza ryzyko wrzodów okrężnicy aż o 77 proc

Kwas linolowy jest naturalnie występującym kwasem tłuszczowym, który znajduje się w wielu produktach spożywczych – w nasionach słonecznika, soi czy kukurydzy. A dlaczego jest on powiązany z występowaniem chorób jelitowych, odkryli w ostatnich badaniach europejscy naukowcy.

Po dostaniu się do przewodu pokarmowego kwas linolowy zamienia się w kwas arachidowy, który jest komponentem komórek błonowych w jelitach. Następnie kwas arachidowy zamienia się w chemiczne substancje zapalne, których wysoki poziom został stwierdzony u pacjentów borykających się z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy. 

Po określeniu czynników, które mogą wpływać na wyniki testów – czyli palenie papierosów, wiek, ogólna kondycja, częstotliwość przyjmowania aspiryny – stwierdzono, że ci pacjenci, których dieta była bogata w kwas linolowy, dwa razy bardziej byli narażeni na pojawienie się u nich problemów z jelitami niż pozostali.

W Wielkiej Brytanii ludzie spożywają około 10 g kwasu linolowego dziennie, co jest równoznaczne ze zjedzeniem 9 łyżeczek margaryny czy 3 łyżeczek oleju słonecznikowego. W badaniach ludzie, którzy zjadali najwięcej kwasu linolowego, przekraczali trzykrotnie tę dawkę

Naukowcy podkreślają jednak, że więcej badań musi być przeprowadzonych, aby jednoznacznie stwierdzić, czy kwas linolowy jest przyczyną chorób jelit. Kwas omega-3 skutecznie przeciwdziała szkodom, jakie może wyrządzać kwas linolowy, dlatego ważne jest, aby w naszej diecie było dużo produktów bogatych w tę substancję – zaznaczają badacze. Trzeba także pamiętać, że kwas linolowy nie jest jedyną przyczyną problemów z jelitami. Powodem złego stanu jelit mogą być także: stres, palenie papierosów czy obecność szkodliwych bakterii. 

Źródło: BBC News

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych