6 sposobów na obniżenie ciśnienia

Najnowsze badania wykazują, że ćwiczenia, odpowiednia dieta i kilka innych rzeczy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko nadciśnienia u kobiet. Wysokie ciśnienie jest przyczyną wielu zgonów wśród kobiet, ale zdrowy tryb życia może zmniejszyć ryzyko hipertensji nawet o 80%.

W nowych badaniach kobiety zostały poproszone o zastosowanie w swoim życiu kilku punktów: utrzymanie odpowiedniej wagi, codzienne ćwiczenia, przejście na dietę bogatą w owoce i warzywa, a ubogą w tłuszcze i sód oraz regularne przyjmowanie kwasu foliowego.

Naukowcy odkryli, że nawet jeśli w twojej rodzinie często występowały problemy z wysokim ciśnieniem, to dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek, wcale nie musisz być skazana na hipertensję

Większość kobiet uważa, że jeśli w ich rodzinach były problemy z nadciśnieniem, to są one obciążone genetycznie i nic nie da się z tym zrobić, prawda jest jednak zupełnie inna. Z całą pewnością można uniknąć hipertensji, mimo skłonności do jej występowania w rodzinie, jeśli tylko będziemy przestrzegać odpowiednich zasad – twierdzą naukowcy.

Badaniami zostało objętych 80 000 kobiet z przedziału wiekowego 27–44 lata. Wszystkie kobiety miały prawidłowe ciśnienie, nie miały problemów z sercem, cukrzycą ani nowotworami. W trakcie obserwacji trwających 14 lat u ponad 12 000 kobiet zaobserwowano pojawienie się hipertensji.

Naukowcy stwierdzili, że zdrowy tryb życia powiązany był ze zmniejszeniem ryzyka pojawienia się problemów z ciśnieniem i zakładał on 6 czynników, takich jak:

– odpowiednia waga – wskaźnik masy ciała nieprzekraczający 25 (BMI),

– codzienne ćwiczenia średnio około 30 minut,

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

zdrowa dieta – dużo warzyw, owoców, orzechów, roślin strączkowych, produktów z niską zawartością tłuszczy, produktów pełnoziarnistych oraz zawierających mało sodu i węglowodanów,

– umiarkowane spożycie alkoholu,

– umiarkowane stosowanie leków przeciwbólowych,

– regularne przyjmowanie kwasu foliowego.

Badania wykazały, że kobiety, które przestrzegały wyżej wymienionych zasad, zmniejszały ryzyko pojawienia się nadciśnienia u siebie o 80 proc. – mimo że ich rodziny miały tendencje do hipertensji. Najważniejszym czynnikiem wśród tych sześciu, aby zapobiec nadciśnieniu, było utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Naukowcy obliczyli, że prawidłowa waga zmniejsza pojawienie się problemów z ciśnieniem o 40 proc. 

Źródło: [url=http:// http://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/news/20090721/6-lifestyle-steps-to-cut-hypertension-risk]WebMD[/url]

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?