Odbudowa uszkodzeń mięśnia sercowego – badania
JOANNA CHODUŃ • dawno temu
Naukowcy przekształcili komórki odpowiedzialne za tworzenie blizny po zawale w komórki macierzyste, które odbudowują zdrową tkankę serca. Doświadczenie przeprowadzone na myszach pokazało, że udało się odbudować serce do stanu przed zawałem, poprawiając tym samym jego funkcjonowanie i zmniejszając ryzyko dalszych uszkodzeń. Normalnym sposobem regeneracji mięśnia sercowego po ataku jest zabudowanie braków poprzez wytworzenie blizny. Dlatego serce po zawale nigdy nie odzyskuje pełnej sprawności. Naukowcom udało się odwrócić ten proces i przywrócić serce do stanu przedzawałowego.
Komórki odpowiedzialne za odbudowę uszkodzonej tkanki to tzw. fibroblasty. Naukowcy z Kliniki Mayo w Rochester (Minnesota, USA) pobrali ten rodzaj komórek od myszy i za pomocą inżynierii genetycznej przekształcili je w tzw. pluripotentne komórki macierzyste (nazywane iPS). Od typowych komórek macierzystych stosowanych zazwyczaj w badaniach medycznych różnią się one tym, że są pobrane od dorosłych osobników. Dzięki temu, że odbiorcą przekształconych genetycznie komórek jest ten sam organizm, od którego je pobrano, nie ma ryzyka, że organizm odrzuci przeszczep. Nie ma więc też potrzeby stosowania szkodliwych leków zapobiegających jego odrzuceniu.
Po czterech tygodniach od wszczepienia myszom z uszkodzonym mięśniem serca komórek iPS, tkanki serca odbudowały się i jego sprawność uległa wyraźnej poprawie. Można powiedzieć, że mięsień zregenerował się do stanu przedzawałowego.
Autorzy badań opublikowanych online w najnowszym wydaniu pisma „Circulation” komentują, że odkrycie daje szansę wprowadzenia nowej, rewolucyjnej metody leczenia uszkodzeń serca. Dotychczas stosowano komórki macierzyste pobrane od dorosłych osobników w badaniach nad leczeniem choroby Parkinsona, anemii sierpowatej i hemofilii A. Pierwszy raz zastosowano ten rodzaj komórek w leczeniu chorób serca. Bardzo obiecujące wyniki zachęcają naukowców do kontynuacji badań i przeprowadzenia eksperymentu na ludzkim sercu.
Źródło: ajc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze