Dzieci wyrastają z chronicznych bólów głowy
ALICJA TEBIN • dawno temu
Około 88% dzieci, które cierpią na codzienne bóle głowy, wyrośnie z nich, zanim osiągnie 20. rok życia. Jednakże 12% może cierpieć w dorosłym życiu na migreny.
Do takiego wniosku doszedł dr Shuu-Jiun Wang, autor raportu opublikowanego w „Neurology” i dyrektor Instytutu Neurologii w Taipei Veterans General Hospital in Taiwan.
4% dorosłych Amerykanów i 1–2% młodzieży doświadcza codziennych bólów głowy. Aby ból ten był określony jako chroniczny, musi pojawić się więcej niż 15 razy w miesiącu w ciągu 3 miesięcy, trwać dłużej niż 4 godziny i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.
Tajwańskie badania przeprowadzone były na 122 dzieciach w wieku od 12 do 14 lat, wszystkie miały codzienne bóle głowy. U blisko 2/3 ból głowy wywoływało napięcie, 1/3 z nich cierpiała na migreny. Po 8 latach przebadano 103 dzieci z grupy kontrolnej i tylko 12 proc. z nich cierpiało na chroniczne bóle głowy, z czego 83% to były migreny.
Z badań wypływa jednak optymizm. Nawet jeśli dzieci cierpią na chroniczne bóle głowy, to wyrosną z tego, mimo że okres ten może być trudny zarówno dla nich samych, jak i ich rodzin.
Jedną z najbardziej przydatnych rzeczy przy bólach głowy jest prowadzenie dziennika, który pomoże lekarzowi określić potencjalne przyczyny tego bólu i pozwoli go uniknąć. Należy pamiętać, aby nie stosować za długo środków przeciwbólowych bez recepty, ponieważ mogą przyczynić się do powstawania bólu. Alternatywną metodą walki z bólem mogą być masaże, akupunktura lub środki ziołowe. Czasami przyczynami bólu mogą być stres lub gniew.
Źródło: [url=http://www.healthday.com/Article.asp?AID=629066 ]Healthday.com[/url]
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze