W walce z rakiem nerki

Grafika / Shutterstock

Badania nad wpływem doustnego leku na szczególnie złośliwe formy raka nerki przyniosły dość pomyślne rezultaty. Preparat o nazwie Sunitinib może i powinien być stosowany u pacjentów ze słabymi rokowaniami. Lek pozwala zatrzymać postęp choroby na kilka miesięcy i tym samym może wydatnie wydłużyć ich życie. Już dziś Sunitinib jest stosowany w leczeniu zaawansowanych form raka nerki. W tych badaniach naukowcy analizowali jego wpływ u tych chorych, u których zdiagnozowano szczególnie złośliwe formy nowotworu i którzy mieli najniższe szanse na dłuższe życie.
Poddano badaniu chorych z czterech grup wysokiego ryzyka: osoby starsze, chorych z przerzutami nowotworu do mózgu, pacjentów o najsłabszej kondycji fizycznej i chorych z rzadziej spotykanymi typami nowotworów nerki (innymi niż rak jasnokomórkowy). Badaniami objęto ponad 4500 pacjentów z 52 krajów. Otrzymywali oni lek w cyklach 6-tygodniowych. Przez okres 4 tygodni podawano im jedną dawkę Sunitinibu dziennie, po czym następowała dwutygodniowa przerwa w leczeniu. Naukowcy oceniali reakcje nowotworów na działanie leku, jego toksyczność dla organizmów chorych oraz występowanie działań niepożądanych. Wyniki opublikowano online w ostatniej edycji „The Lancet Oncology”.

Sunitinib był stosunkowo dobrze tolerowany i nie wywoływał poważniejszych skutków ubocznych. Jego stosowanie pozwoliło powstrzymać rozwój raka średnio przez okres 10,9 miesięcy. Dzięki temu średnia długość dalszego życia pacjentów wzrosła do 18,4 miesięcy. Największą skuteczność działania leku odnotowano w grupie osób starszych (17%). W pozostałych kategoriach pozytywną reakcję organizmu na preparat zanotowano u 9–12% chorych.

Jak komentują autorzy badań, warto stosować Sunitinib nawet u tych pacjentów, którzy mają najsłabsze rokowania. Lek może się znacznie przyczynić do poprawy ich samopoczucia, tymczasowo zahamować rozwój nowotworu i dać chorym kilka dodatkowych miesięcy życia.

Źródło: empowher

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach