Depresja po odstawieniu dziecka od piersi

Dyskusje na temat karmienia piersią na ogół skupiają się na zachęcaniu kobiet do naturalnego karmienia (nawet do kilkunastu miesięcy), omawianiu jego zdrowotnego wpływu na rozwój niemowlęcia i rozwiewaniu obaw kobiet na ten temat. Natomiast rzadko wspomina się i służy wsparciem kobietom, które przechodzą ciężkie chwile po odstawieniu dziecka od piersi. Tymczasem niektóre matki mogą nie tylko odczuwać dyskomfort psychiczny, ale także problemy natury zdrowotnej. W szczególności może to dotyczyć kobiet, które wykarmiły w swoim życiu już kilkoro dzieci.
Najczęściej spotykane dolegliwości to: rozdrażnienie, poczucie smutku, zniecierpliwienie, osłabienie, poczucie zmęczenia, bóle głowy, nudności i bóle piersi. Jak widać, lista jest dość długa i obejmuje reakcje fizyczne i psychiczne. W literaturze medycznej i psychologicznej rzadko wspomina się o dolegliwościach tego typu. Dlatego kobiety nie zdają sobie nawet sprawy, że ich problem nie jest odosobniony. A właśnie rozmowa na ten temat z innymi matkami i partnerem, codzienne wsparcie i dalsza opieka nad dzieckiem pomagają zmierzyć się z problemem i powoli powrócić do normalnego rytmu życia.

Źródło: empowher

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych