Dorośli chorują na "młodzieńczą" postać cukrzycy

Cukrzyca typu 1 nazywana była do niedawna cukrzycą młodzieńczą, ponieważ zazwyczaj rozwijała się już w dzieciństwie. Cukrzycę typu 2 nazywano „dojrzałą”, ponieważ pojawiała się przeważnie u osób dorosłych.

Dziś wiemy, że te potoczne określenia choroby są nieadekwatne do rzeczywistości. Coraz częściej dzieci chorują na cukrzycę typu 2, dorośli zaś – na cukrzycę typu 1. Cukrzyca typu 1 to tzw. cukrzyca insulinozależna. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia komórek produkujących insulinę i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania.
Cukrzyca typu 1, jeśli nie jest leczona za pomocą insuliny, jest chorobą śmiertelną. Jednak obecny stan wiedzy i dostępne metody leczenia pozwalają wielu chorym na osiągnięcie długości życia zbliżonej do przeciętnej u osób zdrowych. Alternatywą dla leczenia za pomocą stałego uzupełniania niedoboru insuliny może w przyszłości stać się transplantacja trzustki.

Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna, która pierwotnie charakteryzuje się opornością na insulinę, niedoborem insuliny i hiperglikemią. Najczęściej leczy się ją poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej oraz zalecenie zmiany diety. Cukrzyca typu 2 zdarza się coraz częściej, niektórzy lekarze mówią nawet o epidemii.

Cukrzyca typu 1 u osób dorosłych rozwija się stopniowo. W pierwszym stadium trzustka jest w stanie produkować śladowe ilości insuliny, jednak wkrótce traci tę zdolność. Objawy u dzieci i dorosłych mogą być różne.

Pierwsze z nich, takie jak pragnienie i utrata wagi, pojawiają się stopniowo i powoli u osób dorosłych, u dzieci wystarczy na to pięć dni. Często zdarza się, że cukrzyca u osób dorosłych diagnozowana jest błędnie – jako typ 2. Eksperci twierdzą, że 10 proc. chorych na cukrzycę typu 2 w rzeczywistości choruje na cukrzycę typu 1.

Źródło: Koamtv.com

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?