Elektroniczny Rejestr Zdrowia w Australii

Władze Australii planują wprowadzenie rewolucyjnej metody rejestru i zarządzania danymi na temat pacjentów, chorób i leków. Elektroniczny rejestr ma polegać na przydzieleniu każdemu obywatelowi jego unikalnego numeru identyfikacyjnego. Zalogowanie się za jego pomocą do bazy danych umożliwi wgląd w jego historię chorób, przepisywanych leków, odbytych zabiegów i operacji itp.

Jeszcze nie ustalono dokładnych aspektów technicznych rejestru ani zakresu informacji, które mają się tam znaleźć. Elektroniczna baza danych ma stanowić użyteczne narzędzie kontroli procesu leczenia i przynieść wydatne korzyści lekarzom oraz pacjentom. Ma również pomóc naukowcom prowadzącym badania z zakresu medycyny.
Przeciwnicy obawiają się o bezpieczeństwo danych, brak ochrony prywatności i możliwość pomyłek lub „kradzieży tożsamości”. Projekt jest na razie bardzo ogólnikowy. Władze zapewniają, że jakiekolwiek dokładne ustalenia będą poprzedzone długotrwałymi konsultacjami społecznymi i debatą publiczną.

Zwolennicy wprowadzenia rejestru argumentują, że mógłby on pomóc zredukować liczbę możliwych do uniknięcia zgonów. Wiele błędów w diagnozie lub leczeniu pacjentów wynika bowiem z niedoboru informacji, jakimi dysponuje lekarz. Można przypuszczać, że wgląd w listę odbytych chorób, operacji, zabiegów i szczepień, a także substancji, na które chory jest uczulony, oraz nazw i dawek leków, które zażywał w ostatnim czasie, mógłby pomóc lekarzowi w podjęciu właściwej decyzji na temat dalszego leczenia.

Pojawia się jednak problem skutecznego, etycznego i bezpiecznego zarządzania tym zasobem informacji. Pomysłodawcy rozważają wprowadzenie specjalnych metod kontroli dostępu, na przykład z wykorzystaniem skanów odcisków palców. Projekt ciągle jest w fazie planowania, więc na razie znamy więcej pytań niż odpowiedzi. Jednego można być pewnym: elektroniczny rejestr zdrowia wywoła w Australii burzliwą debatę publiczną.

Źródło: The Medical News

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach