Niskie IQ a choroby serca

Mniejszy niż przeciętny poziom IQ może zwiększać ryzyko chorób serca. Badania przeprowadzone na grupie 4 tys. osób potwierdziły różnicę 20% śmiertelności pomiędzy różnymi grupami społecznymi.

Naukowcy już wiedzą, że osoby z biedniejszych grup społecznych mają słabsze zdrowie i umierają wcześniej z powodu chorób serca, raka lub giną w wypadkach. Wpływ środowiska, zachowania oddziałujące na zdrowie, takie jak palenie, uprawianie sportów, mogą tłumaczyć niektóre różnice, ale na pewno nie wszystkie. Musi być wzięty pod uwagę również czynnik psychologiczny, a jednym z nich jest właśnie poziom IQ.

Naukowcy z University of Glasgow i University of Edinburgh po przebadaniu grupy kontrolnej potwierdzili, że osoby o niższych dochodach i niższym wykształceniu były bardziej narażone na problemy kardiologiczne.

Gdy jednak wzięto pod uwagę IQ i inne czynniki powodujące choroby serca, to poziom IQ był odpowiedzialny za 23% różnicę w liczbie chorób serca w różnych grupach społecznych. Może być kilka powodów takiego stanu. Na przykład taki, że od poziomu inteligencji zależy wiedza człowieka o tym, co jest dobre dla jego zdrowia.

Naukowcy podkreślają, że wyniki badań powinny być wzięte pod uwagę przy tworzeniu kampanii prozdrowotnych. Niektóre dostarczane informacje są niejasne albo nawet się wykluczają. Wtedy trudno je zinterpretować.

Źródło: [url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8149298.stm ]Bbc.co.uk[/url]

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?