Europa bez dymu

Do 2012 roku wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej – mają wprowadzić prawo chroniące swoich obywateli przed dymem tytoniowym. Palenie tytoniu jest istotnym problemem w zjednoczonej Europie – według ostatnich statystyk 79 000 osób dorosłych, w tym 19 000 niepalących, zmarło w UE w 2002 roku w wyniku narażenia na dym tytoniowy. 

Obecnie prawo antynikotynowe obowiązuje w 10 państwach Unii. Najsurowsze przepisy są w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie wprowadzono całkowity zakaz palenia w zamkniętych miejscach publicznych, w pracy oraz w środkach transportu publicznego.

We Włoszech, w Szwecji, na Łotwie, we Francji i w Holandii wprowadzono prawo, które nakazuje utworzenie specjalnych pomieszczeń dla palaczy. Pozostałe państwa UE jednak wciąż zaniedbują regulacje prawne w tej dziedzinie. 

Najnowsze badania dowodzą, że Europejczycy są za wprowadzeniem polityki antynikotynowej – 84% z nich popiera zakaz palenia w biurach i innych miejscach pracy, 77% promuje zakaz palenia w restauracjach i pubach. 

Oprócz wprowadzenia nowych aktów prawnych zobowiązujących kraje członkowskie do akcji antynikotynowych prowadzone są również kampanie promujące życie bez nikotyny – „Możesz powiedzieć nie” czy „HELP: żyć bez tytoniu”, które uświadamiają ludziom m.in. zagrożenia, jakie wynikają z biernego palenia. 

Źródło: Kampaniespoleczne.pl

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności