Dobry małżonek na dobry sen

Badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu dokonali ciekawego, choć niezbyt odkrywczego spostrzeżenia. Prowadzone przez nich porównania nad jakością snu u dorosłych doprowadziły ich do wniosku, że kobiety żyjące w udanym związku małżeńskim sypiają lepiej niż ich rówieśniczki, które straciły partnerów lub są singlami. Co więcej, rozpoczęcie nowego związku z mężczyzną pozwala w niedługim czasie znacznie poprawić jakość snu. Choć badania były prowadzone wyłącznie na kobietach, to można przypuszczać, że żonaci mężczyźni reagują podobnie.
Można wymienić kilka głównych przyczyn takiego stanu rzeczy:
1.Mniejszy stres, wynikający z poczucia stabilizacji życiowej
2.Większe zadowolenie z życia, wynikające z poczucia osiągnięcia ważnych celów życiowych
3.Poczucie bezpieczeństwa
4.Poczucie większej stabilizacji ekonomicznej (choćby nawet fałszywe).

Przy okazji tych obserwacji warto przypomnieć, że przeprowadzone kilka lat temu badania wykazały, że osoby żyjące w stałym związku małżeńskim żyją dłużej. Okazuje się, że nawet częste narzekanie współmałżonków (częściej współmałżonek) na chrapanie partnera, nie zaburza aż tak bardzo jakości snu. Oczywiście wyniki te są mało pocieszające dla kobiet szczególnie cierpiących z powodu chrapania męża. Widocznie jednak ich przypadki mieszczą się w granicy błędu i nie zaburzają ogólnie optymistycznego obrazu snu zamężnych kobiet.

Nie znaczy to oczywiście, że osoby samotne są skazane na niespokojny sen zakłócany koszmarami. Należy pamiętać o zadbaniu o prawidłową „higienę snu”, zmniejszenie stresu i zredukowanie do minimum zagrożenia sytuacji finansowej. Trzeba też pamiętać, że małżeństwo nie wyczerpuje wszystkich możliwości kontaktów i bliskości z ludźmi. Warto zadbać o to, aby otoczyć się grupką bliskich przyjaciół. W innych badaniach przeprowadzonych w Australii wykazano bowiem, że posiadanie dobrych przyjaciół wydłuża życie nawet bardziej niż dobre małżeństwo.

Źródło: WebMD

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych