Światowa Organizacja Zdrowia przeciw chorobom cywilizacyjnym

Grafika / Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołała do życia nową instytucję do spraw walki z chorobami niezakaźnymi. Ocenia się, że choroby te (wśród nich zawał serca, udar, nadciśnienie, rak, cukrzyca i inne) zabijają co roku około 38 milionów ludzi. Wiele z nich określa się mianem chorób cywilizacyjnych, gdyż są one kojarzone z zachodnim trybem życia obowiązującym w krajach rozwiniętych. Jednak w rzeczywistości większość zgonów z powodu tych chorób odnotowuje się w krajach rozwijających się lub najuboższych.
Dlatego właśnie WHO uruchomiło instytucję o nazwie Światowa Sieć do spraw Walki z Chorobami Niezakaźnymi (The Global Noncommunicable Disease Network – NCDnet). Ma ona jednoczyć wysiłki różnych krajów, instytucji naukowych i organizacji pozarządowych w celu zapobiegania i leczenia tych chorób oraz promowania zdrowego stylu życia. Szczególny nacisk kładzie się na kraje uboższe, w których przeciwdziałanie chorobom niezakaźnym nie było dotychczas traktowane priorytetowo.

NCDnet ma poparcie takich międzynarodowych organizacji, jak Bank Światowy, Światowe Forum Ekonomiczne, Światowa Federacja Serca, Międzynarodowa Federacja ds. Walki z Cukrzycą oraz Międzynarodowa Unia przeciw Nowotworom.

Choroby niezakaźne w połączeniu z urazami i wypadkami są przyczyną około 70% wszystkich zgonów na świecie. 80% spośród nich ma miejsce w krajach ubogich i rozwijających się. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia odsetek zgonów z powodu chorób niezakaźnych wzrośnie w ciągu następnej dekady o kolejne 17%.

Źródło: China View

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności