Siwizna chroni przed rakiem

Badacze Emi Nishimury z uniwersytetu medycznego w Tokio odkryli, że procesy związane z siwieniem włosów mogą chronić przed nowotworami. Pigmenty, które są odpowiedzialne za nadawanie włosom określonej barwy, są wytwarzane przez komórki zwane melanocytami. Za odpowiednią liczbę melanocytów odpowiadają komórki macierzyste – jeśli w mieszkach włosowych spada ich liczba, wówczas włosy zaczynają siwieć

Badania zostały przeprowadzone na myszach, które poddano promieniowaniu jonizującemu. Pod wpływem promieniowania i substancji chemicznych ich DNA uległo uszkodzeniu, co spowodowało równoczesne uszkodzenie komórek macierzystych i ich trwałe przekształcenie w melanocyty.

Mniejsza liczba komórek macierzystych, a co za tym idzie – mniejsza liczba melanocytów sprawiała, że myszy siwiały. Taki sam proces – zwłaszcza że uszkodzenia DNA pogłębiają się z wiekiem – zmniejsza liczbę komórek macierzystych również u starszych osób.

Niektórzy badacze twierdzą, że podobne procesy mogą chronić ludzi przed nowotworami, ponieważ prowadzą one do zahamowania powstawania komórek macierzystych z uszkodzonym DNA, z których mógłby powstać rak.

Źródło: Kampaniespoleczne.pl
 

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności