Eliksir życia na Wyspie Wielkanocnej

Substancja znaleziona w glebie na Wyspach Wielkanocnych może pomóc w walce z procesem starzenia się – sugerują naukowcy. Okazało się, że Rapamycin – produkt farmakologiczny zapobiegający odrzuceniu przeszczepów – ma właściwości, które wydłużają życie myszy o 38%. Może to oznaczać, że Rapamycin wykazuje podobne skutki także u ludzi. 

Dotychczas kwestia wydłużania życia ludzi leżała w sferze fantazji naukowych – po raz pierwszy taka możliwość, dzięki badaniom amerykańskich naukowców, staje się realna. 

Rapamycin jest substancją bakteryjną, która w naturalnej formie występuje w glebie Wyspy Wielkanocnej. Pierwotnie miał zastosowanie jako środek antygrzybiczy. W krótkim czasie odkryto jednak, że jest on doskonałym immunosupresantem i zaczęto go szeroko stosować przy transplantacjach.

W prowadzonych badaniach okazało się, że wydłuża on życie glistom i muszkom owocówkom. Jednak po raz pierwszy wykazano, że Rapamycin ma także zdolność wydłużania życia ssakom – podawana substancja wydłużyła życie wszystkim obserwowanym myszom. Długość życia wzrosła z 1,094 do 1,245 dnia, jeśli chodziło o osobników płci kobiecej i z 1,078 do 1,179 dnia u osobników płci męskiej. 

Czy jest to więc pierwszy krok na drodze do ludzkiej nieśmiertelności? Naukowcy nie potwierdzają takich entuzjastycznych opinii, jednak z pewnością istnieje szansa, że w przyszłości będziemy żyć dłużej. 

Źródło: Belfast Telegraph.co.uk

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?