Małżeństwo sprzyja tyciu

Potwierdza się stara zasada, że po zawarciu małżeństwa ludzie mniej uwagi poświęcają swojej atrakcyjności. Badania pokazują, że wyniki są różne dla obu płci. 

Naukowcy na podstawie obserwacji 6949 młodych Amerykanów odkryli, że osoby, które zawarły związki małżeńskie, były dwa razy bardziej narażone na przybranie na wadze niż te, które tylko randkowały. Zamieszkanie z partnerem także przyczynia się do wzrostu otyłości, ale co ciekawe – u kobiet już po pierwszym roku mieszkania razem, a u mężczyzn –  między pierwszym a drugim rokiem wspólnego zamieszkiwania.

Naukowcy obserwowali również 1293 osoby w wieku od 18 do 27 lat, które umawiały się na randki, mieszkały razem lub były małżeństwem.

Otyłość pojawiała się trzy razy częściej w małżeństwach niż u umawiających się na randki. Pary, które mieszkają razem, ograniczają swoją aktywność fizyczną, spędzają więcej czasu przed telewizorem i komputerem. 

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie „Obesity”, a jedna z autorek, Natalie The, podkreśla, że tekst nie ma zniechęcać do małżeństwa, tylko uświadomić, że mieszkanie z kimś to zetknięcie się z nowymi warunkami życia. Inne badania wskazują, że kiedy kobieta wprowadza się do swojego partnera, posiłki stają się bardziej regularne, a ich porcje większe. Spada również aktywność fizyczna

Ale są i dobre wiadomości. Małżonkowie są zdrowsi, mniej palą i spada ryzyko, że umrą w młodym wieku, w przeciwieństwie do samotnych, szczególnie mężczyzn.

Kanadyjscy naukowcy podkreślają jednak, że niezdrowy tryb życia jednego z partnerów może być poważną przeszkodą w utrzymaniu prawidłowej wagi drugiego. - Kupuje on czekoladę, czipsy, zamawia niezdrowe jedzenie, choć wie, że druga osoba walczy o utrzymanie prawidłowej wagi – podkreśla dr Arya Dharma, dyrektor naukowy Canadian Obesity Network. – W wielu przypadkach jest to nieświadome działanie, a nie sabotowanie. Ale czasami może to być zachowanie pasywnie agresywne

Wielu partnerów czuje się zmuszanych do utraty wagi przez małżonka. „Ludzie są oskarżani wtedy o romanse albo chęć zerwania związku – twierdzi Dharma.

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Jeśli partnerzy będą bardziej świadomi swoich zachowań, w ich związkach będzie lepiej się układało. Poza tym mogą podjąć działania prozdrowotne, np. zaangażować swoją drugą połowę do wspólnego gotowania zdrowych posiłków.

Źródło: Canwest News Service

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych