Prezydent Obama wspiera amerykańskie badania z komórkami macierzystymi
MEDYCYNA24 • dawno temu
Rząd amerykański wprowadził nowe przepisy regulujące zasady badań naukowych z wykorzystaniem komórek macierzystych. Mają one zachęcić do wzmożonych badań, ułatwić refundację z kasy państwowej i poszerzyć zakres badań. Przepisy dokładnie określają, które linie komórek macierzystych są dopuszczone do badań i jakie są etyczne wymagania dotyczące procedury ich pobierania. Uważa się, że zastosowanie komórek macierzystych w biotechnologii może pomóc w wynalezieniu nowych leków na wiele chorób, wobec których medycyna była bezsilna.
Dotychczas w Stanach Zjednoczonych badania z wykorzystaniem komórek macierzystych były legalne i powszechnie stosowane. Jednak dotacje z funduszy państwowych okazały się bardzo skromne i w ten sposób ograniczały zakres badań. Nowe przepisy obejmują również zwiększenie finansowania tych prekursorskich metod badawczych. Jednak najistotniejszym aspektem nowych regulacji jest wprowadzenie dokładnych restrykcji na temat dopuszczalnych sposobów pozyskiwania komórek macierzystych.
Ten aspekt wzbudza zdecydowanie najwięcej kontrowersji. Choć ostatnie odkrycia naukowe wykazały, że istnieje możliwość pobrania komórek macierzystych z dorosłych organizmów, to nadal głównym źródłem linii komórkowych stosowanych w celach naukowych są próbki pobrane z embrionów. Niektóre środowiska (np. katolickie) nie zgadzają się na „hodowle” ludzkich embrionów. Po pobraniu z nich komórek macierzystych embriony są bowiem zabijane i utylizowane.
Zwolennicy badań z wykorzystaniem komórek embrionalnych argumentują, że byłoby czymś niemoralnym zaprzestać dalszych badań, które mogą potencjalnie uratować w przyszłości miliony istnień ludzkich. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że niemoralne jest zabijanie embrionów, które same są zalążkiem ludzkiego życia. Nowe regulacje obowiązujące w Stanach Zjednoczonych określają, że próbki komórek embrionalnych mogą być wyprowadzane wyłącznie z embrionów zapłodnionych metodą in vitro, tylko za zgodą obojga dawców (tzw. dawcy komórki jajowej i nasienia), bez przymusu i stosowania jakichkolwiek form nacisku (np. finansowych).
Autorzy nowych regulacji mają nadzieję, że nowe przepisy szybko przyniosą efekty w postaci kolejnych spektakularnych odkryć naukowych.
Źródło: The Washington Post
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze