Kości- mity i fakty

Zdjęcie ręki / Shutterstock

Mity dotyczące kości, począwszy od takich, że na kościach nie tworzą się siniaki, a skończywszy na tym, że osteoporoza dotyczy jedynie kobiet, są powszechne. Stają się one tym bardziej popularne, im więcej osób je powtarza. A wystarczy po prostu zasięgnąć rady specjalisty, aby uzyskać rzetelne informacje. 

Poniżej znajduje się kilka najpopularniejszych mitów dotyczących naszych kości:

mit: rekonstrukcje kolan czy miednicy są dobre tylko na 10 lat.

Fakt: najnowsze technologie pozwalają na takie rekonstrukcje, które nie sprawiają problemu nawet przez 20–30 lat. Rekonstrukcje oparte na starszych metodach wytrzymują przynajmniej 15 lat.

mit: pęknięcie kości jest delikatnym urazem. Poważną sprawą są jedynie złamania.

Fakt: zarówno pęknięcie, jak i złamanie kości to jest to samo. W obu przypadkach stosuje się bardzo podobne środki usztywniające i rehabilitację.

mit: po okresie dojrzewania kości już nie rosną i się nie zmieniają.

Fakt: kości mają zdolność do regeneracji. Kiedy kość zostaje złamana, potrafi po jakimś czasie całkowicie się odbudować. Ponadto wraz z wiekiem obserwuje się tzw. ruch kości.

mit: artretyzm dotyczy jedynie ludzi w podeszłym wieku.

Fakt: niektóre odmiany artretyzmu dotyczą ludzi w każdym wieku – nie tylko tych starszych, np.: reumatyczne zapalenie stawów. Ponadto niektóre obrażenia kości odniesione w młodym wieku mogą mieć wpływ na stan naszych kości w późniejszych latach. Niektóre osoby borykają się z artretyzmem już około 30. roku życia.

mit: osteoporoza zawsze dotyczy kobiet.

Fakt: osteoporoza dotyka także jednego na czterech mężczyzn po 50. roku życia, chociaż prawdą jest, że częściej chorują na nią kobiety. 

Źródło: Dallas News

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe