Pozytywne myślenie dołuje

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Jak wskazują ostatnie wyniki badań, pozytywne motywowanie samego siebie poprzez zdania „Jestem kochany przez bliskich” czy „Odniosę sukces” nie wywołuje pozytywnych emocji, a raczej powoduje pogorszenie samopoczucia. 

Wiele poradników dotyczących pozytywnego myślenia doradza, aby często powtarzać sobie, że jesteśmy genialni, nic nie jest w stanie nas zatrzymać itp. – ma to teoretycznie podwyższyć naszą niską samoocenę. Praktyka pokazuje jednak, że nie u wszystkich odnosi to pozytywny skutek. Ostatnie badania wykazują, że dla tych, których psychika już jest w kiepskiej kondycji, takie pozytywne motywowanie samego siebie tylko pogarsza sprawę. 

W przeprowadzonym doświadczeniu poproszono grupę osób z wysoką samooceną o powtarzanie zdania „Jestem bardzo lubiany”. To samo wskazano osobom mającym problemy z pozytywną samooceną. Następnie poproszono je o określenie własnego samopoczucia. Okazało się, że ludzie z drugiej grupy czuli się zdecydowanie gorzej niż przed doświadczeniem. 

Naukowcy stwierdzili, że może być to wynikiem sprzeczności, do jakiej dochodzi w ich umyśle – powtarzając słowa „Jestem bardzo lubiany”, faktycznie myślą „Wcale tak nie jest” i to powoduje, że zamiast czuć się lepiej, czują się gorzej. 

Nie oznacza to jednak, że terapia odnosząca się do pozytywnego myślenia jest nieskuteczna – oznacza to jedynie, że nie jest skuteczna dla wszystkich. 

Źródło: Associated Press

 

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe