Naukowcy wynaleźli oryginalne komórki macierzyste serca

Do przełomowego odkrycia doszli naukowcy z Uniwersytetu w Harvardzie. Wynaleźli oni komórki macierzyste, które są w stanie przekształcać się w każdą z trzech głównych tkanek serca. Odkrycie może zrewolucjonizować badania nad lekami na serce oraz doprowadzić do odkrycia metody regeneracji uszkodzonych tkanek. Analiza zachowania embrionalnych komórek macierzystych pozwoliła zrozumieć naukowcom z Harvardu część procesu formowania się serca w trakcie rozwoju płodowego człowieka. Pojawia się nadzieja, że następnym krokiem będzie wynalezienie sposobu leczenia wrodzonych chorób serca.
Odkrycie wywołało dużą ekscytację w środowisku naukowców. Dotychczas prowadzone badania nad lekami na serce posługiwały się w eksperymentach próbkami organów pobranych od zmarłych ludzi. Doświadczenia nad reakcjami żywych organizmów wymagały wykorzystania myszy, psów lub innych zwierząt. Zastosowanie ludzkich tkanek w doświadczeniach pozwoliłoby znacznie przyspieszyć proces badań naukowych. Umożliwiłoby analizę zmian genetycznych w tkankach ludzkich, stwierdzenie kardiotoksyczności leków oraz przyspieszenie rezultatów badań nad skutecznością nowych środków. Przyspieszyłoby także badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w transplantologii i regeneracji uszkodzonego serca.

Jak zauważa autor badań, dr Kenneth R. Chien, dotychczasowe próby wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu chorób serca kończyły się niepowodzeniem. Dzięki odkryciu komórek mających zdolność przekształcania się do trzech rodzajów tkanek serca otwiera się nowe pole do badań w tym kierunku.

Grupa badaczy z Harvardu pobrała komórki macierzyste ludzkiego embrionu, które mają możliwość tworzenia dowolnego rodzaju tkanek. Następnie doprowadziła do przekształcenia tych komórek w oryginalne komórki macierzyste serca, mogące z kolei przekształcić się w któryś z trzech rodzajów tkanek budujących serce. W kolejnym etapie naukowcy doprowadzili do powstania trzech typów komórek macierzystych, typowych dla każdego rodzaju tkanek i pośredniczących w ich budowie. W ten sposób uzyskali komórki mogące się rozmnażać, regenerować i budować tkankę tworzącą mięsień serca, tkankę mięśniową gładką (której skurcze kontrolują przepływ krwi) oraz tkankę śródbłonka (która tworzy wyściółkę naczyń krwionośnych).

Rozpoczęły się już prace nad nowymi zastosowaniami odkrycia.

Źródło: boston.com

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach