Śmiertelnie poważne rzucanie palenia
MEDYCYNA24 • dawno temu
Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) ostrzega przed skutkami ubocznymi stosowania leków pomagających rzucić palenie. Mogą one wywoływać dziwne reakcje psychiczne pacjentów, depresję, a nawet doprowadzić ich do samobójstwa. Preparaty zawierające te same substancje dostępne są również na rynku europejskim. Choć dokładny wpływ leków na psychikę nie został jeszcze udowodniony, to odnotowano wiele przypadków depresji, wrogości, zmian zachowania oraz kilkadziesiąt przypadków samobójstw, które można łączyć z zażywaniem leków.
FDA wzięła pod lupę dwa rodzaje środków: Chantix i Zyban. Substancjami czynnymi leków są odpowiednio: weraklinina i bupropion. Na europejskim rynku dostępne są m.in. pod nazwami Champix, Wellbutrim i Zyban. FDA zobowiązała firmy farmaceutyczne produkujące leki do przeprowadzenia badań nad ich ewentualnym wpływem na myśli samobójcze. Tymczasowo wprowadziła natomiast obowiązek oznaczania opakowań preparatów ostrzeżeniami przed możliwym wpływem na zmianę zachowań i depresję.
Eksperci zaznaczają, że ich celem nie jest zniechęcenie pacjentów do zażywania leków pomagających im zerwać z nałogiem. Chodzi raczej o to, aby uwrażliwić lekarzy i samych pacjentów na możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Oni i ich bliscy powinni zwracać szczególną uwagę na samopoczucie psychiczne i zachowanie po zażywaniu leków. Na rynku dostępnych jest wiele innych preparatów, które mogą wpływać na zaburzenie funkcji psychicznych i myśli samobójcze, m.in. leki przeciwdepresyjne, antybiotyki, leki na trądzik i epilepsję.
Źródło: WebMD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze