Badanie krwi na określenie szansy powodzenia zapłodnienia in vitro

Ilustracja / Shutterstock

Prosty test oparty na badaniu krwi umożliwi w przyszłości określenie, czy kobieta ma szansę na zapłodnienia podczas zabiegu in vitro. Wiele kobiet, u których pierwszy zabieg zakończył się niepowodzeniem, staje przed dylematem: czy kontynuować starania, czy pogodzić się z prawdą. Wcześniejsze poznanie szans powodzenia zabiegu pozwoliłoby kobietom oszczędzić dużo stresu i rozczarowań.
Naukowcy ze Szpitala Rotunda w Dublinie odkryli, że u kobiet, które mają szanse zapłodnienia podczas zabiegu in vitro, można odnaleźć istotne różnice w zachowaniach określonych grup genów. Pobrali próbki krwi od 64 kobiet, które zamierzały się poddać zabiegom sztucznego zapłodnienia. Przeanalizowali oni wygląd i zachowanie około 30 tysięcy genów w każdej z próbek. W ten sposób odnaleźli 200 genów, których różnice wskazywały na szanse powodzenia zabiegu. Wyniki badań zostały przedstawione podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Ludzkiej i Embriologii w Amsterdamie.

Badacze zastrzegają, że testy krwi mogą być dostępne do użytku lekarzy dopiero za kilka lat. Początkowo będą one drogie (przewyższające cenę jednego zabiegu zapłodnienia). Jednak, jak w przypadku większości metod wykorzystujących zaawansowane technologie, istnieje szansa, że z czasem ich cena znacznie się obniży.

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Projekt sztucznej komory serca dla dzieci "tuż przed finiszem" Japońska elektrownia atomowa nie powinna zagrozić naszemu zdrowiu Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Duże możliwości pola magnetycznego Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty