Badanie krwi na określenie szansy powodzenia zapłodnienia in vitro

Ilustracja / Shutterstock

Prosty test oparty na badaniu krwi umożliwi w przyszłości określenie, czy kobieta ma szansę na zapłodnienia podczas zabiegu in vitro. Wiele kobiet, u których pierwszy zabieg zakończył się niepowodzeniem, staje przed dylematem: czy kontynuować starania, czy pogodzić się z prawdą. Wcześniejsze poznanie szans powodzenia zabiegu pozwoliłoby kobietom oszczędzić dużo stresu i rozczarowań.
Naukowcy ze Szpitala Rotunda w Dublinie odkryli, że u kobiet, które mają szanse zapłodnienia podczas zabiegu in vitro, można odnaleźć istotne różnice w zachowaniach określonych grup genów. Pobrali próbki krwi od 64 kobiet, które zamierzały się poddać zabiegom sztucznego zapłodnienia. Przeanalizowali oni wygląd i zachowanie około 30 tysięcy genów w każdej z próbek. W ten sposób odnaleźli 200 genów, których różnice wskazywały na szanse powodzenia zabiegu. Wyniki badań zostały przedstawione podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Ludzkiej i Embriologii w Amsterdamie.

Badacze zastrzegają, że testy krwi mogą być dostępne do użytku lekarzy dopiero za kilka lat. Początkowo będą one drogie (przewyższające cenę jednego zabiegu zapłodnienia). Jednak, jak w przypadku większości metod wykorzystujących zaawansowane technologie, istnieje szansa, że z czasem ich cena znacznie się obniży.

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach