Przełom w leczeniu prostaty

Brytyjscy naukowcy odkryli pionierskie leczenie ultradźwiękami wczesnego stadium raka prostaty u mężczyzn, które „topi” guzy i zmniejsza uboczne skutki leczenia.Ta eksperymentalna metoda leczenia opiera się na użyciu fal dźwiękowych, które podgrzewają guz do temperatury 80–90°C i zabijają go, dzięki czemu pacjent nie jest poddawany operacji chirurgicznej ani radioterapii, które niszczą zdrowe komórki wokół gruczołu prostaty.

Nowa metoda leczenia (high-intensity focused ultrasound – HIFU) jest nie tylko efektywna, lecz także zmniejsza ryzyko impotencji i innych skutków ubocznych, pozwala również zachować funkcje seksualne. Poza tym pacjent opuszcza szpital po kilku godzinach, zamiast przebywać w nim kilka dni. Badania prowadzone przez University College Hospital i Princess Grace Hospital w Londynie mogą stanowić trzecią możliwość w leczeniu prostaty.

78% z 172 mężczyzn poddanych próbnemu zabiegowi opuściło szpital po pięciu godzinach. Z tej grupy 159 było badanych po roku i 92% z nich nie miało nawrotu choroby, jeden miał problemy z aktywnością seksualną, żaden nie miał problemów z jelitami, a tylko 30–40% było impotentami. Dla porównania radioterapia może powodować efekty uboczne u jednego na pięciu pacjentów, łącznie np. z biegunkami, bólem i krwawieniami.

Po leczeniu chirurgicznym lub radioterapii ok. 5–20% mężczyzn cierpi na zaburzenia seksualne, a połowa – na impotencję. Doktor Hashim Ahmed z University College London podkreśla, że mężczyźni są teraz bardziej świadomi choroby i wcześniej zgłaszają się do lekarza. „Oznacza to, że leczenie może być bardziej efektywne, choć efekty uboczne to nadal duży problem. Żadna niedyspozycja seksualna nie jest przyjemna, tym bardziej że wielu pacjentów jest nadal aktywnych seksualnie” – zapewnia Ahmed. Profesor Peter Johnson, dyrektor medyczny Cancer Research UK, podkreśla, że mimo wszystko potrzebne są dalsze badania nad tą terapią.

Źródło: Daily Mail

 

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?