Zdradliwe sałatki

Jeśli myślisz, że sałatka jest zawsze dobrą opcją na zdrowy posiłek, poważnie się zastanów. Jak wykazały ostatnie badania, sałatka sprzedawana w niektórych supermarketach w Anglii ma więcej kalorii niż niejeden hamburger czy frytki.

Brytyjska organizacja konsumencka postanowiła sprawdzić, co kryje się w sałatkach sprzedawanych w supermarketach i czy są one tak zdrowe, na jakie wyglądają. Wyniki zadziwią niejednego – okazało się na przykład, że sałatka o nazwie „Prime Mary Rose” ma 855 kcal i 66,3 g tłuszczu, co stanowi więcej, niż ma hamburger sprzedawany w fast foodach. Kolejnym niezbyt trafnym wyborem jest sałatka o nazwie „Chicken Cesar Pasta” mająca 43 g tłuszczu.

Powodem takiej kaloryczności zwykłych sałatek są często ciężkie sosy, które są do nich dodawane. Jak sałatka ma nie być kaloryczna, jeśli 27% jej składników stanowi majonez? Na pierwszy rzut oka sałatka o nazwie „Tuna Layered Salad” wydaje się niskokaloryczna – na edykcie jest napisane, że ma ona 275 kcal i 20 g tłuszczu, jednak stanowi to tylko połowę jej prawdziwej kaloryczności. Jeśli bowiem zjemy ją w całości, nasza waga wzrośnie o 550 kcal i 40 g tłuszczu.

Jest też dobra wiadomość dla miłośników sałatek – nie wszystkie są tak bardzo kaloryczne. Niektóre z nich, jak na przykład angielska „Sainsbury’s Rainbow Salad”, zawierają wiele warzyw oraz ziarna soi i soczewicy, które są niskokaloryczne i stanowią bogate źródło protein. Sos znajduje się w osobnym pojemniku, więc możesz dodać go tyle, ile chcesz. 

Przy kupnie tego typu sałatek trzeba więc zwracać uwagę na kilka rzeczy:

– na ilość warzyw – im więcej, tym lepiej, 
– należy szukać sałatek, które mają osobne przegródki z sosami,
– unikać tych, które mają w sobie dużo sera żółtego i majonezu, ponieważ są one przeważnie wysokokaloryczne.

Źródło: About My Area

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?