Coraz więcej kobiet robi badania mammograficzne
MEDYCYNA24 • dawno temu
W Kanadzie ponad 70% kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat robi regularne badania mammograficzne. Jednak z kolei jedynie 40% kobiet powyżej pięćdziesiątki regularnie bada się na wykrycie raka jelita grubego – mimo że wykrycie go we wczesnym stadium jest wyleczalne. Ta duża dysproporcja między popularnością tych badań jest wynikiem różnego podejścia do tych nowotworów. Działania prewencyjne przeciwko rakowi piersi miały wiele różnych kampanii promocyjnych w społeczeństwie, podczas gdy przeciwko nowotworowi jelita grubego już nie.
Badania kanadyjskich naukowców pokazują, że w 2008 roku mammografię zrobiło sobie 72% kobiet po 50. roku życia – w 1990 roku odsetek ten wynosił jedynie niecałe 40%. Obecnie każda z prowincji Kanady ma program propagujący badania na wykrywalność raka piersi wśród kobiet.
Na przestrzeni tych 18 lat zauważono, że niektóre kobiety są bardziej skłonne do robienia sobie mammografii niż inne. Te, które były lepiej wykształcone, z dużym budżetem domowym i osobistym lekarzem, chętniej pojawiały się na badaniach. Natomiast te uboższe, gorzej wykształcone, palące papierosy rzadziej robiły sobie mammografię. Kobiety, które przyznawały się, że nie miały robionych badań, w ankietach stwierdzały, że „nie uważały tego za konieczne” (37%), „nie mogły się zdecydować” (33%), „bały się” (8%).
Strach przed badaniami jest często irracjonalny i wynika z niewiedzy kobiet, które powinny je sobie zrobić. Mimo to o nowotworze piersi kobiety wiedzą zdecydowanie więcej niż o raku jelita grubego i dlatego częściej robią badania mammograficzne niż na wykrycie raka jelita.
Źródło: London Free Press
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze