Coraz więcej ludzi z demencją
MEDYCYNA24 • dawno temu
Społeczeństwa zachodnie, które od lat borykają się z problemem starzenia stoją przed koniecznością dostosowania służby zdrowia i opieki społecznej do potrzeb rosnącej liczby osób starszych. Problem ten był ostatnio przedmiotem dyskusji podczas zjazdu na temat starzenia się populacji Australii. Zagadnienie opieki nad starszymi cierpiącymi na demencję przestaje być tylko problemem pracowników służby zdrowia. Ocenia się, że do 2030 roku liczba osób z chorobą Alzheimera w Australii się podwoi. Eksperci zwracają uwagę, że nie można cedować obowiązków opieki nad pacjentami z demencją na szpitale i jednostki ratunkowe. Alzheimer, który jest chorobą przewlekłą, wymaga stałej opieki specjalistycznej. Szpital na ogół nie jest odpowiednim środowiskiem dla chorych z Alzheimerem.
Eksperci apelowali podczas zjazdu o przeprowadzenie szkoleń na temat diagnozy Alzheimera. Właściwą opiekę nad chorymi należy bowiem zacząć już od lekarzy rodzinnych. Konieczne będzie wybudowanie ośrodków opieki nad starszymi z demencją, sanatoriów i ośrodków wsparcia dla osób, które opiekują się chorym członkiem rodziny.
Starzenie się społeczeństw zachodnich stanowi szczególnie trudne wyzwanie dla całej służby zdrowia. Należy się spodziewać wzrostu zapadalności na wiele innych chorób związanych z wiekiem. Eksperci zauważają, że czas przygotować się na wejście wyżów demograficznych w wiek emerytalny.
Źródło: Australian Ageing Agenda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze