Mitologia medyczna

Mity związane z naszym zdrowiem na dobre zagościły w świadomości nie tylko zwykłego pacjenta ale także w świadomości wielu lekarzy- poniżej znajdują się 4 najpopularniejsze medyczne mity, z którymi powinno się walczyć.

1.Wychodzenie z domu w zimne dni powoduje przeziębienie

Wszyscy mamy pewne doświadczenia w związku z przeziębieniem. Jest to infekcja spowodowana przez jeden wirusów- znany pod nazwą rhinowirus. Wiele badań zostało przeprowadzonych w związku z tym problemem i wyniki są jasne- wychodzenie na mróz czy w chłodne dni wcale nie jest powodem Twojego przeziębienia.

Przyczyną takiego przekonania, może być to, że ludzie mają większą skłonność do przeziębień w zimie niż w innych porach roku. Dzieje się tak, ponieważ wirus ten żyje dłużej w niskich temperaturach. Ponadto ludzie gdy jest zimno chętniej spędzają czas w zamkniętych pomieszczeniach gdzie nawzajem się zarażają.

Każdy z nas może wyjść w zimny dzień na zewnątrz bez obawy, że zła pogoda będzie powodem późniejszego przeziębienia, ponieważ jedyną i prawdziwą jego przyczyną jest zawsze wirus.

2. Czytanie przy słabym świetle psuje wzrok.

Nigdy nie stwierdzono, że czytanie przy słabym świetle powoduje jakiekolwiek trwałe uszkodzenie wzroku. Faktycznie część osób po lekturze przy takim oświetleniu ma lekko rozmazany obraz i bóle głowy- ale są to stany chwilowe, nigdy trwałe. To samo tyczy się oglądania TV zbyt blisko ekranu- nie powoduje to żadnych trwałych uszkodzeń wzroku.

3. Za mało snu może zabijać.

Większość ludzi potrzebuje 7–9 godzin snu na dobę aby czuć się wyspanym. Ale jeśli tych godzin jest mniej, czy może to być niebezpieczne dla Twojego zdrowia? Z jednej strony badania wykazały, że brak snu powoduje dodatkowe napięcie w układzie krążenia naszego organizmu, ale z drugiej wykazano, że ci którzy śpią za dużo żyją krócej. Bilans zysków i strat jest więc po stronie mniejszej liczby godzin snu. Najważniejsze jest to, by spać tyle żeby czuć się wypoczętym i zdolnym do normalnego funkcjonowania w ciągu dnia.

4.Suplementy diety skutecznie zapobiegają chorobie Alzheimera

Demencja to trwały ubytek w funkcjach umysłowych, łącznie z utratą pamięci. Najczęstszą odmianą demencji jest choroba Alzheimera. Wiele badań zostało przeprowadzonych aby wykryć w jaki sposób można jej zapobiegać. Wykryto, że aktywność zarówno fizyczna jak i umysłowa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na tą chorobę. Ponadto dbanie o prawidłowy poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi również może mieć działania prewencyjne. Nigdy jednak nie stwierdzono, że suplementy diety są skuteczne w walce z Alzheimerem.  

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe