Nowy lek skuteczny w leczeniu niektórych form raka

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii testy wykazały, że lek o nazwie olaparib może skutecznie powstrzymywać rozwój raka u osób, u których wystąpiła specyficzna modyfikacja genów. W przypadku takich pacjentów tradycyjne formy leczenia chemioterapią często okazywały się nieskuteczne. U niektórych osób ryzyko zachorowania na raka jest dziedziczne i wynika z występowania określonych form genów. Nowa generacja leków przeciwnowotworowych o nazwie inhibitory PARP okazuje się niezwykle skuteczna właśnie w leczeniu takich „genetycznych” form raka. Środek działa na komórki rakowe, uniemożliwaiając ich regenerację i rozrost. Hamuje on działanie enzymu biorącego udział w odbudowie komórek rakowych. Jednocześnie pozostawia zdrowe tkanki w stanie nienaruszonym.

Wyniki badań nad olaparibem przedstawiono w najnowszym wydaniu pisma „The New England Journal of Medicine”. Pacjenci bardzo chwalą nowy rodzaj leków, ponieważ wywołuje on stosunkowo mało skutków ubocznych. Niestety, jak na razie naukowcy nie wiedzą, jak zastosować inhibitory PARP w leczeniu pacjentów z nowotworami, którzy nie mają tego określonego typu genów. Trwają jednak badania nad szerszym zastosowaniem leku.

Źródło: attorneyatlaw.com

  

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach