Pierwsza, skuteczna metoda leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest zapalnym schorzeniem jelit o niewyjaśnionych przyczynach. Dotychczas lekarze nie znali skutecznego sposobu leczenia choroby i cała pomoc pacjentom polegała na kontroli objawów, a nie źródła przypadłości. Najczęściej spotykanymi symptomami choroby są: przewlekła biegunka, bóle brzucha, niedrożność jelit, spadek masy ciała i osłabienie. Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham opracowali prekursorską metodę leczenia choroby Crohna za pomocą komórek macierzystych. Na razie przeprowadzono kilka zabiegów, ale wstępne wyniki są bardzo obiecujące. Niestety, proces leczenia jest bardzo bolesny i długotrwały, a także niesie ryzyko poważnych powikłań.
Choroba Crohna dotyka najczęściej nastolatków lub młodych dorosłych i trwa przez całe życie. W skrajnych przypadkach może wręcz uniemożliwiać normalne, codzienne funkcjonowanie: chodzenie do szkoły czy do pracy. Dlatego nowa metoda leczenia niesie dużą nadzieję osobom, których dolegliwości są szczególnie uciążliwe. Naukowcy uważają, że może ona pozwolić całkowicie wyleczyć organizm z choroby lub opóźnić jej ponowny nawrót. Cały zabieg leczenia komórkami macierzystymi jest dość bolesny i trwa około dwóch lat. Polega na zabiciu szkodliwych komórek wywołujących reakcje obronne układu odpornościowego i wszczepieniu w ich miejsce nowych zdrowych tkanek pochodzących z komórek macierzystych.

Pierwsi pacjenci, którzy pomyślnie przeszli zabieg, przyznają, że skutki uboczne terapii są bardzo dotkliwe. Ale już po trzech miesiącach od zakończenia terapii ich samopoczucie i stan zdrowia gwałtownie się poprawiły. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze badania pozwolą udoskonalić nową metodę.

Źródło: guardian.co.uk

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach