Plombowanie zębów u małych dzieci – zbędny strach i płacz czy konieczność?

Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC BY

Niektórzy dentyści twierdzą, że plombowanie zębów u małych dzieci nie jest koniecznością i wcale nie wpływa na zmniejszenie liczby kolejnych infekcji. Może za to skutkować strachem przed dentystą, który utrzymuje się do końca życia. Jak dotychczas nie ma wystarczających badań, które pozwoliłyby stwierdzić, czy plombowanie zębów jest konieczne dla zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej u małych dzieci. Badacze z Uniwersytetu w Dundee zamierzają przeprowadzić badania, które pozwolą ostatecznie określić, jaka metoda ochrony zębów najmłodszych dzieci jest dla nich najskuteczniejsza. Testy mają polegać na porównaniu trzech metod wynikających z różnych podejść w stomatologii: tradycyjnego wypełnienia dziury plombą, pozostawienia ubytku z postaci niezmienionej lub pokrycia szkliwa zęba rodzajem farby, która zatyka dziurę oraz chroni przed dalszym rozwojem próchnicy.
W Wielkiej Brytanii ponad jedna trzecia pięciolatków cierpi na jakiś rodzaj próchnicy zębów, a co dziesiąte dziecko ma już co najmniej jedną plombę. Przeprowadzone kilka lat temu na Uniwersytecie w Manchesterze badania sugerowały, że plombowanie zębów (połączone oczywiście z nieprzyjemnym „borowaniem”) nie miało wpływu na zmniejszenie liczby późniejszych zakażeń próchnicą oraz wyrwań zębów. Gdyby badania Uniwersytetu w Dundee potwierdziły te wyniki, oszczędziłoby to małym pacjentom wielu cierpień i może pozwoliło zachować więcej odwagi na przyszłość, kiedy leczenie stomatologiczne stanie się koniecznością.

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe