Leki przeciwdepresyjne nieskutecznie u dzieci z autyzmem

Wyniki amerykańskich badań przynoszą niestety złe wieści dla osób cierpiących na autyzm. Leki przeciwdepresyjne dotychczas dość powszechnie stosowane w leczeniu dolegliwości związanych z autyzmem, okazały się zupełnie nieskuteczne. W USA co trzecie dziecko dostaje leki zawierające citalopram, mające złagodzić natręctwo i powtarzalność zachowań – objawy typowe u chorych na autyzm. Niestety, badania pokazały, że przyjmowanie citalopramu nie przynosi wcale lepszych rezultatów niż placebo, zaś skutki uboczne są dwukrotnie bardziej uciążliwe. Lekarze przyznają, że medycyna nie zna jeszcze wielu  leków na autyzm. Dlatego niektórzy z nich próbują stosować inne środki, skuteczne w leczeniu podobnych objawów, występujących przy innych chorobach.

Citalopram jest składnikiem leków przeciwdepresyjnych z powodzeniem używanych z złagodzeniu natrętnych, rutynowych zachowań osób starszych cierpiacych na demencję. Lekarze mieli nadzieję, że środek podobnie zadziała na zmniejszenie powtarzania zachowań przez dzieci z autyzmem. U wielu młodych pacjentów dało się zaobserwować poprawę, dlatego przepisywanie citalopramu dzieciom z autyzmem zyskało dużą popularność.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania porównawcze na dwóch drupach dzieci. Jednym przepisano citalopram, zaś drugim placebo. Ani rodzice, ani lekarze nie wiedzieli, którzy pacjenci dostają prawdziwy lek, a którzy tylko placebo. Wyniki okazały się zaskakujące dla samych badaczy. W obu grupach zanotowano znaczną poprawę funkcjonowania dzieci, ale stosowanie leku nie miało wpływu na polepszenie wyników. W grupie, której podawano citalopram u 33% dzieci odnotowano zmniejszenie natrętnych zachowań. Wynik ten byłby bardzo dobry i mógłby świadczyć o dużej skuteczności leku, gdyby nie to, że w grupie, której podawano placebo wynik był nieznacznie wyższy – 34% pacjentów, u których zaobserwowano poprawę. 

Oznacza to, że nie sam lek, ale sytuacja, w jakiej znaleźli się pacjenci, doprowadziła do poprawy ich zachowań. Niestety, skutki uboczne przyjmowania antydepresantu były już prawdziwe. Odnotowano dwa razy więcej negatywnych skutków wśród dzieci zażywających citalopram.

Źródło: Los Angeles Times

 

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe