Przełom w walce z rakiem prostaty

Lekarze byli tak podekscytowani wynikami prób nad nowym lekiem, że ujawnili wyniki osiągnięte już na obserwacji dwóch pierwszych pacjentów. Cały eksperyment miał objąć grupę 108 mężczyzn z zaawansowaną formą raka prostaty, nienadającą się już do operowania. Jednak gdy lekarze stwierdzili, że zastosowanie nowego leku doprowadziło do niemal zupełnego wyleczenia dwóch pierwszych pacjentów, ujawnili spektakularne wyniki, nie czekając na pełny raport z badań.
Substancją, która doprowadziła do tego przełomowego odkrycia, jest ipilimumab – ludzkie przeciwciało pobudzające system odpornościowy do wzmożonej aktywności. Próby nad lekiem prowadzone były w Klinice Mayo w Minnesocie, na grupie mężczyzn cierpiących na zaawansowaną formę raka prostaty. Pacjentom tym nie dawano większych szans na przeżycie choroby. Zastosowano tradycyjne leczenie hormonalne, polegające na obniżeniu poziomu testosteronu (który napędza rozwój nowotworu na gruczole prostaty). Następnie podano im dawkę ipilimumabu.

Po tym leczeniu zaobserwowano drastyczny spadek poziomu PSA (czyli tzw. antygenu swoistego dla prostaty, z angielskiego: Prostate Specific Antigen). Podwyższone stężenie białka PSA jest oznaką zmian nowotworowych w gruczole prostaty i badanie jego poziomu to sposób diagnozy choroby. 

Obniżenie poziomu PSA umożliwiło lekarzom przeprowadzenie operacji usunięcia nowotworu. Po dokonaniu pierwszych cięć operacyjnych chirurdzy nie mogli uwierzyć własnym oczom: pod wpływem leku zmiany nowotworowe zmniejszyły się do tego stopnia, że lekarze mieli trudności ze znalezieniem na gruczole uszkodzonych tkanek. Po zakończeniu operacji pacjenci zostali całkowicie uleczeni i mogli powrócić do normalnego życia.

Jeżeli tak spektakularny wpływ ipilimumabu na leczenie raka prostaty potwierdzi się w dalszych testach, byłby to prawdziwy przełom w leczeniu śmiertelnego raka.

Źródło: Times Online

 

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?