Nadwaga wydłuża życie!

Japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej podaje wyniki badań, które niejednego mogą wprowadzić w zakłopotanie. Okazuje się, że nadwaga wydłuża życie nawet o kilka lat. Natomiast najkrócej żyją osoby chude, czyli te, u których wskaźnik masy ciała jest poniżej normy.
Badania polegały na długoletniej (trwającej 12 lat) obserwacji 50 tysięcy ochotników. Mężczyźni, którzy w wieku 40 lat mieli BMI (Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała) wskazujące na nadwagę (czyli powyżej 25, ale mniej niż 30), żyli średnio niemal o dwa lata dłużej niż mężczyźni, którzy w tym samym wieku mieli normalną wagę (BMI między 18,5 a 25). Mężczyźni otyli (BMI powyżej 30) żyli o kilka miesięcy krócej niż osoby z normalną wagą. Jednak zdecydowanie najbardziej szkodliwa okazała się niedowaga (BMI poniżej 18,5). Chudzi mężczyźni umierali nawet o 5 lat wcześniej niż ich rówieśnicy z normalną wagą.

W przypadku kobiet wyniki były podobne. Najdłużej żyły kobiety z nadwagą (ale różnica między nimi a osobami o prawidłowej wadze była niewielka), kobiety chude umierały średnio o 6 lat wcześniej, zaś otyłe – o dwa lata wcześniej.

Lekarze przestrzegają jednak przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Nie oznacza to bynajmniej, że przejadanie się jest receptą na długowieczność. Raczej należy się zastanowić nad podłożem genetycznym oraz wpływem innych czynników ryzyka (np. takim, że osoby chude są często nałogowymi palaczami). Poza tym z badań wynika również, że osoby otyłe wydają o wiele więcej na opiekę zdrowotną. Wydaje się, że najbardziej wskazane pozostaje utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Źródło: The Sydney Morning Herald

 

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe