Młodsza żona, dłuższe życie

Mężczyźni, którzy poślubili młodsze kobiety, żyją przeciętnie dłużej niż ich rówieśnicy. Ryzyko przedwczesnej śmierci spada u nich o jedną piątą, jeżeli ich małżonka jest o 15–17 lat młodsza i o 11%, jeżeli partnerka urodziła się 7–9 lat później. Zależność działa też w drugą stronę: mężczyźni, którzy poślubili starsze kobiety, są bardziej zagrożeni przedwczesną śmiercią. Do takich wniosków doszli badacze z niemieckiego Max Planck Institute. Przeanalizowali oni dane na temat zgonów, które nastąpiły w Danii między 1990 a 2005 rokiem.
Wśród kobiet nie zaobserwowano tego typu wpływów. Zdecydowanie najzdrowszą dla nich opcją jest poślubienie rówieśnika. Okazuje się bowiem, że kobiety, których mężowie są albo 7–9 lat młodsi, albo starsi, są pięciokrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć. To ryzyko wzrasta jeszcze bardziej (do 30%), jeżeli różnica wieku między małżonkami wynosi 15–17 lat.

Badacze komentują, że otrzymane wyniki można interpretować w różny sposób. Na przykład niższą śmiertelność mężczyzn z młodymi żonami można wytłumaczyć zasadą doboru naturalnego. Tylko najzdrowsi mężczyźni, którzy osiągnęli sukces w życiu, są na tyle atrakcyjni dla kobiet, by pociągać o wiele młodsze partnerki. Inne wyjaśnienie może być takie, że młodsze kobiety bardziej troszczą się o swoich mężów, a dzięki temu wpływają na ich lepszą kondycję zdrowotną. 

Statystycznie w Europie większość mężczyzn poślubia kobiety o 3 lata młodsze.

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych