Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada!

25 czerwca Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii organizuje konferencję, na której lekarze i policjanci będą rozważać kwestię, co jest bardziej niebezpieczne dla kierowców – alkohol czy narkotyki? Konferencja inauguruje ogólnopolską kampanię społeczną „Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada!”. Będzie to pierwsza w Polsce kampania na rzecz zapobiegania prowadzeniu pojazdów przez kierowców będących pod wpływem narkotyków.

O ile społeczeństwo coraz dokładniej zdaje sobie sprawę z konsekwencji prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, o tyle wiedza o wpływie narkotyków na kierującego wciąż jeszcze nie jest powszechna. Jazdę po alkoholu udało się też w jakiś sposób napiętnować, narkotyki tymczasem wciąż są akceptowane. 

Tymczasem ich wpływ na refleks i koncentrację jest ogromny. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii apeluje, by pod żadnym pozorem nie siadać za kierownicę, jeśli jesteśmy pod wpływem narkotyków (nawet jeśli jest to „tylko” marihuana). Jazda pod wpływem narkotyków (a także leków psychotropowych) jest dużym problemem dla policji drogowej. Obecności wielu narkotyków nie można bowiem wykazać w wydychanym powietrzu, konieczne są badania krwi, co znacznie utrudnia kontrolę.

Jednak największym problemem jest niefrasobliwość kierowców – często nie zdają sobie nawet sprawy, że narkotyk – który miał ich tylko rozluźnić – poważnie upośledził ich funkcje motoryczne i wydłużył czas reakcji. Najwyższa pora, by wszyscy kierowcy uświadomili sobie skalę ryzyka. Zwłaszcza że „jazda na podwójnym gazie” (bez różnicy, alkoholowym czy też narkotykowym) jest główną przyczyną największej ilości śmierci na drodze.

 

Źródło: partner of promotion, www. narkomania.gov.pl

 

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności