Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada!
MEDYCYNA24 • dawno temu
25 czerwca Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii organizuje konferencję, na której lekarze i policjanci będą rozważać kwestię, co jest bardziej niebezpieczne dla kierowców – alkohol czy narkotyki? Konferencja inauguruje ogólnopolską kampanię społeczną „Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada!”. Będzie to pierwsza w Polsce kampania na rzecz zapobiegania prowadzeniu pojazdów przez kierowców będących pod wpływem narkotyków.
O ile społeczeństwo coraz dokładniej zdaje sobie sprawę z konsekwencji prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, o tyle wiedza o wpływie narkotyków na kierującego wciąż jeszcze nie jest powszechna. Jazdę po alkoholu udało się też w jakiś sposób napiętnować, narkotyki tymczasem wciąż są akceptowane.
Tymczasem ich wpływ na refleks i koncentrację jest ogromny. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii apeluje, by pod żadnym pozorem nie siadać za kierownicę, jeśli jesteśmy pod wpływem narkotyków (nawet jeśli jest to „tylko” marihuana). Jazda pod wpływem narkotyków (a także leków psychotropowych) jest dużym problemem dla policji drogowej. Obecności wielu narkotyków nie można bowiem wykazać w wydychanym powietrzu, konieczne są badania krwi, co znacznie utrudnia kontrolę.
Jednak największym problemem jest niefrasobliwość kierowców – często nie zdają sobie nawet sprawy, że narkotyk – który miał ich tylko rozluźnić – poważnie upośledził ich funkcje motoryczne i wydłużył czas reakcji. Najwyższa pora, by wszyscy kierowcy uświadomili sobie skalę ryzyka. Zwłaszcza że „jazda na podwójnym gazie” (bez różnicy, alkoholowym czy też narkotykowym) jest główną przyczyną największej ilości śmierci na drodze.
Źródło: partner of promotion, www. narkomania.gov.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze