Zakaz palenia w samochodach?
ALICJA TEBIN • dawno temu
Działacze brytyjskiej organizacji społecznej Akcja przeciwko Paleniu i na rzecz Zdrowia (Action on Smoking and Health) wystąpili z nową, kontrowersyjną propozycją. Chcą zakazać palenia w samochodach. Swoją radykalną propozycję uzasadniają rosnącą liczbą wypadków drogowych spowodowanych nieuwagą kierowców, którzy zajęci byli paleniem podczas jazdy. Powołują się również na statystyki medyczne dotyczące biernego palenia – pasażerowie (zwłaszcza nieletni) czy inni uczestnicy ruchu drogowego nie powinni być zmuszani do wdychania dymu tytoniowego.
Deborah Arnott z Akcji uzasadnia propozycję swojej organizacji tym, że auta to w gruncie rzeczy niewielkie blaszane puszki, z ograniczoną przestrzenią i cyrkulacją powietrza. Wypalenie tylko jednego papierosa w takich warunkach zatruwa powietrze dużo bardziej niż cały wieczór palenia w pubie czy restauracji. Stąd ryzyko biernego palenia jest w autach najwyższe.
Rozwiązania prawne dotyczące zakazu palenia w samochodach są już rozpatrywane w kilku stanach USA, kilku prowincjach Kanady i w RPA. Nigdzie jednak nie wprowadzono jeszcze aż tak drastycznych ograniczeń w korzystaniu z prawa własności. W Wielkiej Brytanii (jak w większości krajów europejskich) obowiązuje zakaz palenia w środkach komunikacji publicznej, jednak swoboda palenia w prywatnych samochodach nie była jeszcze nigdy podważana.
Propozycję popierają organizacje promujące bezpieczeństwo na drodze i ostrożną jazdę. Zdaniem ich przedstawicieli niemożliwe jest właściwe kierowanie pojazdem przy użyciu tylko jednej ręki (podczas gdy druga spoczywa za oknem z papierosem). Nawyk palenia w aucie utrudnia koncentrację, ogranicza sprawność manualną, a w skrajnym przypadku może uniemożliwić właściwą reakcję.
Jednak przeciwnicy zakazu powołują się na wolność osobistą (zwłaszcza podczas użytkowania własnej ruchomości, jaką jest samochód). Twierdzą też, że tak drastyczne i drobiazgowe regulacje to krok za daleko. Jednak nawet wielbiciele „dymka za kółkiem” przyznają, że należy powstrzymać się od palenia, gdy w aucie są dzieci. To bowiem one są najbardziej narażone na skutki biernego palenia.
Źródło: Telegraph.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze