Właściwa ochrona przed słońem

Lekarze, inni specjaliści, a za nimi również media, nieustannie nagłaśniają problem ryzyka związanego z nadmiernym wystawianiem się na słońce. Teoretycznie wszyscy wiemy, że takie ryzyko istnieje i że należy się chronić przed słońcem. Jednak w potocznym myśleniu nadal funkcjonuje wiele fałszywych przekonań o szkodliwości promieniowania UV i sposobach ochrony przed nim. Naukowcy ostrzegają, że powszechne sposoby ochrony skóry przed spaleniem, takie jak okrywanie ciała ubraniem i przebywanie w cieniu, zapobiegają oparzeniom słonecznym, ale nie innym uszkodzeniom niosącym groźbę raka. W rzeczywistości wiele powszechnych sposobów ochrony przed słońcem jest opartych na mitach i nie stanowi odpowiedniej bariery.
 

Warto wiedzieć, że stosowanie przeterminowanych kremów z filtrami słonecznymi, poleganie wyłącznie na zakrywaniu skóry ubraniem, stosowanie niektórych leków, pozostawanie w cieniu lub pod przykryciem szyby, a także przebywanie na powietrzu w pochmurne dni może stanowić prawdziwe zagrożenie uszkodzenia skóry. Tymczasem, jak donosi Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem (American Cancer Society), nowotwory skóry stanowią niemal 50% wszystkich wykrywanych w USA przypadków raka.

Powszechnym błędem jest założenie, że poddanie promieniom słonecznym, które prześwitują przez szybę, np. podczas jazdy samochodem, nie stanowi już zagrożenia. Rzeczywiście, szyba stanowi skuteczną zaporę przed promieniami UVB, jednak nie chroni już przed UVA. Choć dzięki szybie raczej nie grozi nam spalenie, to nadal jesteśmy zagrożeni poważnymi uszkodzeniami tkanek.

Podobne przekonania dotyczą przebywania na powietrzu w pochmurne dni. Warstwa chmur na niebie stanowi przeszkodę dla promieni UVB, ale UVA (które powodują starzenie się skóry, zniszczenia oraz uszkodzenia DNA) nadal oddziałują na skórę. Niechlubnym dowodem szkodliwości takich promieni są wysokie wskaźniki zachorowań na raka skóry w krajach o pochmurnym i deszczowym klimacie (jak Irlandia). 

Kolejnym, powszechnie spotykanym błędem jest chowanie się na plaży przed słońcem w cieniu parasola czy drzew. Jest to oczywiście doskonała metoda ochrony przed oparzeniami słonecznymi, ale nie zwalnia nas z obowiązku stosowania kremów z filtrami. Promienie słoneczne odbijają się od piasku i wody na plaży, docierając do naszej skóry, nawet jeżeli przebywamy w cieniu.

Ubranie też nie stanowi dostatecznej ochrony przed UV. Jak wskazują naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy, typowy biały T-shirt stanowi dla skóry ochronę porównywaną do kremu z filtrem SPF 7 lub 8. Jeżeli ubranie się zamoczy, to skuteczność ochronna spada do SPF 3. W Stanach Zjednoczonych pojawiły się już ubrania stanowiące realną barierę przed promieniami, posiadające tzw. filtr UPF (Ultraviolet Protection Factor). Jednak do czasu rozpowszechnienia się tych strojów zaleca się regularne i wielokrotne smarowanie kremami z filtrami (co najmniej SPF 15).

Producenci kosmetyków zwracają coraz większą uwagę na konieczność ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Już nawet zwykłe kremy do codziennego stosowania często są zaopatrzone w filtr przeciw UVA/UVB. Warto poszukać takich kosmetyków i nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

 
Źródło: Forbes.com

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe