Kobiety i kokaina coraz bliższy związek

Kobiety już niedługo przebiją mężczyzn. Statystyki dotyczące spożycia kokainy alarmują – to coraz popularniejszy narkotyk wśród pań. W ciągu 3 lat liczba kobiet deklarujących jego zażywanie wzrosła trzykrotnie. Do przygody z kokainą przyznaje się jedna na piętnaście Brytyjek w wieku od 10 (!) do 25 lat. To oznacza, że już niedługo kobiety wyprzedzą pod tym względem mężczyzn. Podobne tendencje zaobserwowano kilka lat temu w kwestii spożycia alkoholu. Kobiety, zwłaszcza młode, przez długie lata piły mniej od mężczyzn, po czym w ciągu paru lat zdecydowanie ich wyprzedziły. Bardzo znacząco zmienia się więc styl życia kobiet – korzystają z używek tak samo jak mężczyźni, nie tylko piją, lecz także beztrosko zażywają narkotyki.

Duże znaczenie ma tu zmiana postrzegania i wizerunku kokainy – narkotyk ten stał się swoistym symbolem luksusu, jest jako coś elitarnego i gwarantującego interesujące przeżycia. Jak podkreślają socjologowie, modę na kokainę wśród młodych dziewczyn w dużej mierze wylansowały gwiazdy show-biznesu. Między innymi dzięki Kate Moss, Jodie Kidd czy Amy Winehouse kokaina wydaje się „glamour”. Od kokainy nie stronią nawet osoby tak poważne, jak gwiazdy operowe (Katherine Jenkins).

Jim McVeigh, epidemiolog z uniwersytetu Mooresa w Liverpoolu, mówi, że takie dane nie powinny nikogo dziwić. To po prostu kopiowanie wzoru zachowań związanego z piciem alkoholu i nieunikniony wynik zmian kulturowych. Kobiety wystawione są na coraz więcej pokus, niektóre z nich – jak właśnie kokaina – są modne. Nie bez znaczenia jest również to, że używki staniały, a także – co najważniejsze – że stały się szeroko akceptowane społecznie.

Liczby zdają się to potwierdzać. O ile w 2003 roku tylko 4,8 brytyjskich kobiet przyznawało się do stosowania kokainy, o tyle w tym roku jest ich już 6,7%. Sześć lat temu do próbowania kokainy przyznawało się 8,2% mężczyzn, teraz – 7,3%. To tylko o 0,6% więcej niż kobiet.

Dystans między płciami się zmniejsza, a liczba uzależnionych wzrasta – w ciągu 2 lat podwoiła się liczba kobiet zwracających się do lekarzy z prośbą o pomoc w rzuceniu nałogu narkotykowego.

Problemem jest jednak nie tylko uzależnienie. Bardzo często amatorki kokainy padają ofiarą zatruć ze względu na mieszanie narkotyku z innymi środkami. Handlarze robią to nagminnie, by zredukować swoje koszty – zamiast czystej kokainy sprzedają mieszanki zawierające sproszkowane leki uspokajające i przeciwbólowe, które nierzadko okazują się trujące. 

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych