Plotkuj na zdrowie

Plotkowanie to nie tylko strata czasu ani nie brzydki nawyk – plotkowanie to zdrowie! Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Michigan. Ich badania dowiodły, że kobiety lepiej się czują i rzadziej chorują, jeśli regularnie spotykają się z przyjaciółkami na ploteczki przy kawie czy ciastku. To, co mężczyźni nazywają marnotrawieniem czasu, okazuje się więc… dbałością o zdrowie.

Pogaduszki w damskim gronie powodują wzrost poziomu progesteronu we krwi – hormonu, który łagodzi stres, niepokój i lęk. Jak tłumaczą autorzy badania, progesteron sprzyja wzmacnianiu więzi społecznych. Kobiety z wysokim poziomem progesteronu są bardziej skłonne do pomagania innym, nawet gdy wymaga to z ich strony poświęcenia czy ryzyka.

Profesor Stephanie Brown, autorka badań nad plotką, podkreśla jej dobroczynny wpływ na kobiety. Wyższy poziom progesteronu – powstały na skutek plotek i pogaduszek – przekłada się na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie, łatwiejsze nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, a także na lepsze samopoczucie i łagodniejszy nastrój.

O progesteronie wiadomo już stosunkowo wiele – jest to hormon produkowany w jajnikach, jego rolą jest przygotowanie macicy do przyjęcia zarodka, a następnie podtrzymywanie ciąży. Oprócz tego chroni kobietę przed infekcjami, poprawia odporność, a także obniża poziom estrogenów (zbyt wysoki może grozić rakiem).

Jednak wpływ progesteronu na więzi społeczne to zupełna nowość. Badania naukowców z Michigan zostały opublikowane w renomowanym piśmie medycznym „Hormony a zachowanie”. Badanie objęło 160 studentek, którym na początku zmierzono poziom progesteronu we krwi. Następnie podzielono je na dwie grupy – w pierwszej kobiety dobrane w pary miały rozmawiać o swoich największych osiągnięciach życiowych, a także o gwiazdach popkultury, na których chciałyby się wzorować. W drugiej grupie rozmawiano natomiast o botanice i konkretnych zagadnieniach naukowych. Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że u kobiet, których rozmowa miała formę luźnej pogawędki (z elementami plotek o gwiazdach), poziom progesteronu wzrósł; u tych natomiast, których rozmowa miała oficjalny charakter, poziom tego hormonu spadł.

Profesor Brown komentując te wyniki, podkreśla znaczenie związków między biologią i fizjologią a życiem towarzyskim. Ci, którzy tworzą liczne więzi i są bardziej towarzyscy, okazują się zdrowsi od samotników i outsiderów. A plotka odgrywa w tym wszystkim większą rolę, niż można było przypuszczać. 

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych