Walka z ukrytym wirusem HIV

Pojawiła się nowa szansa na zwalczanie ukrytych form wirusa HIV, które często uniemożliwiają całkowite wyleczenie. Naukowcy z Włoskiego Instytutu Zdrowia (Instituto Superiore di Sanità) odkryli metodę, która może pozwolić całkowicie zwalczyć zakażenie. Pismo „Retrovirology” opisało technikę wywołania szkodliwego wirusa z ukrycia, tak aby można go było zniszczyć, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek. Dotychczas znane są metody walki z HIV, które w niektórych przypadkach wydłużają znacząco życie zakażonego. Mimo to w organizmie chorego nadal można odnaleźć ukrytą postać wirusa. Włoscy naukowcy odkryli element genu HIV, który odpowiada za przetrwanie uśpionego wirusa i uniemożliwia całkowite usunięcie go z organizmu. Prawdopodobnie właśnie te uśpione wirusy są odpowiedzialne za nawroty choroby podczas leczenia.  

Dlatego celem naukowców było wydobycie wirusów z ukrycia, tak aby mogły one wywołać reakcję systemu odpornościowego i być poddane standardowemu leczeniu. Badacze zastosowali leczenie tradycyjne, wspomagane zastosowaniem dwóch rodzajów inhibitorów. Wyniki badań pokazały, że udało się uaktywnić ukryte wirusy i za pomocą terapii usunąć je z organizmu, nie naruszając przy tym zdrowych komórek. Pojawia się szansa, że ta metoda dostarczy skutecznych sposobów walki z HIV, które nie powodują szkodliwych skutków ubocznych. 
 

Źródło: HealthJockey.com

 

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów