Styl życia a ryzyko raka jelita grubego

Spożycie alkoholu w większej ilości niż jeden drink dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i odbytu aż o 60%. Inne czynniki ryzyka wynikające ze stylu życia, to spożycie czerwonego mięsa, palenie, cukrzyca i otyłość. Australijscy badacze przeprowadzili analizę danych z kilkudziesięciu lat, aby określić, jakie elementy stylu życia najbardziej zagrażają chorobie. Wyniki są niepokojące, ale również w pewnym sensie pocieszające: wystarczy nieco zmodyfikować nasze codzienne zwyczaje, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita. 
 

 Analizy pokazują, że osoby, których dieta jest bogata w czerwone mięso, o 20% częściej zapadają na raka niż osoby, które w ogóle nie jedzą mięsa. Również wśród osób otyłych, cukrzyków i palaczy notuje się o 20% więcej zachorowań. Zdecydowanie najbardziej szkodzi nam jednak alkohol. Osoby, które wypijają więcej niż 7 drinków w tygodniu o 60% częściej niż abstynenci chorują na raka jelita. 

Co roku na świecie milion osób zapada na ten nowotwór. Okazuje się, że w naszym codziennym stylu życia jest wiele czynników, które mogą się przyczynić do rozwoju śmiertelnego raka. Warto więc pomyśleć o zmianach. 
 
Źródło: The Sydney Morning Herald

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych