Pończochy uciskowe nie zawsze skuteczne
ALICJA TEBIN • dawno temu
Pończochy uciskowe stosowane u pacjentów z różnymi przypadłościami naczyń krwionośnych kończyn dolnych okazały się nieskuteczne w zapobieganiu powstawaniu zakrzepów u osób z ryzykiem udaru. Dotychczas było to powszechne narzędzie profilaktyki powstawania zakrzepów, które po dostaniu się wraz z obiegiem krwi do płuc lub serca mogą być śmiertelne.
Niestety, badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Edynburgu wykazały, że pończochy nie przynoszą praktycznie żadnych efektów. Badacze stwierdzają, że w tej sytuacji nie ma sensu narażać służby zdrowia na zbędne wydatki związane z zakupem pończoch oraz opieką pielęgniarską.
Dotychczas uważano, że uciskające pończochy pomagają zwiększyć przepływ krwi przez nogi, redukując w ten sposób ryzyko powstawania zakrzepów. Wielu pacjentów ma trudności z poruszaniem się, a właśnie brak ruchu dodatkowo zwiększa ryzyko zmian chorobowych.
Niestety, badania przeprowadzone na 2,5 tys. pacjentów po udarze wskazują, że przy zastosowaniu tradycyjnych metod leczenia dodatkowe noszenie pończoch uciskowych nie zmniejszało ilości zakrzepów we krwi. U pacjentów, którzy je stosowali, pojawiły się natomiast uszkodzenia na skórze spowodowane przez ucisk, owrzodzenia i pęcherze.
Naukowcy podkreślają, że pończochy uciskowe pozostają skuteczne u pacjentów po zabiegach operacyjnych lub osób, które podróżują samolotami na długich dystansach. Jednak w przypadku pacjentów po udarach ich stosowanie sprawia pacjentom zbędny kłopot i naraża służbę zdrowia na dodatkowe wydatki.
Źródło: BBC News
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze