Przełom w leczeniu ślepoty

Ilustracja / Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii dokonali trzech operacji, które mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu urazów oka będących powszechną przyczyną ślepoty. Operacja polegała na pobraniu komórek macierzystych pacjenta, a następnie rozmnożeniu ich w warunkach laboratoryjnych. Wyhodowane komórki umieszczano na szkłach kontaktowych, które nakładano choremu.

Wszyscy pacjenci odczuli ogromną różnicę w widzeniu już po kilku tygodniach. Jeżeli skuteczność tej metody potwierdzi się w kolejnych próbach, byłby to przełom w leczeniu ślepoty. Dzięki temu, że zabieg jest tani i bardzo prosty w wykonaniu, mógłby być szeroko wykorzystywany również w uboższych krajach świata.
Odkrycie może znacznie poprawić widzenie u osób ze zniszczoną rogówką – wypukłą, zewnętrzną warstwą gałki ocznej. Urazy rogówki mogą mieć wiele przyczyn, takich jak wady wrodzone, skutki usunięcia nowotworów, wypadki, infekcje bakteryjne, chemioterapia i inne. Badacze liczą na to, że identyczną metodę można będzie zastosować do odbudowania innych elementów gałki ocznej, jak również innych organów ciała (np. skóry, która pod wieloma względami zachowuje się podobnie do rogówki).

Trzy przeprowadzone dotychczas operacje polegały na operacyjnym pobraniu od pacjentów z wadą wzroku ich własnych komórek macierzystych oka. Komórki te mają nieograniczoną zdolność rozmnażania się i przekształcania. Badacze wyhodowali komórki na szkłach kontaktowych, po czym na 10 dni nałożyli je na uszkodzoną rogówkę. W tym czasie komórki ze szkieł przekształciły się i odbudowały zniszczone tkanki gałki ocznej. W ciągu kilku tygodni chorzy odczuli znaczną poprawę w jakości widzenia.

Badania wzbudzają wiele nadziei w środowisku lekarzy, gdyż dzięki łatwości i niskim kosztom realizacji dają możliwość przeprowadzania operacji na skalę masową. Konieczne są jeszcze dalsze badania nad nową metodą, a także poszukiwanie możliwości zastosowania jej do leczenia uszkodzeń innych narządów.

Źródło: Telegraph

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach